.
.
.

ایران از پرتاب «موفقیت‌آمیز» نخستین ماهواره نظامی خود خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سپاه پاسداران ایران روز چهارشنبه 22 فوریه از پرتاب «موفقیت آمیز» نخستین ماهواره نظامی این کشور به فضا خبر داد.

طبق گزارش رسانه‌های وابسته به «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» این ماهواره برای نخستین بار با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از سپاه نیوز، ماهواره نور به‌عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران از ماهواره‌بر 3مرحله‌ای قاصد از کویر مرکزی ایران توسط سپاه با موفقیت پرتاب شده و در مدار 425کیلومتری زمین قرار گرفت.

این پنجمین تلاش سپاه پاسداران ایران برای قرار دادن ماهواره مخابراتی در مدار زمین است که در چهار مورد قبلی تلاش‌های ایران با شکست مواجه شده بود.

سال گذشته ایران از پرتاب ماهواره ظفر داد اما بعد به شکست ماموریت و سقوط آن قبل از قرار گرفتن در مدار زمین خبر داد.

در پی شکست عملیات پرتاب ماهواره ظفر وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه 9 فوریه اعلام کرد، ماهواره ظفر «با موفقیت» به فضا پرتاب شد، اما به مدار مورد نظر نرسید.

روابط عمومی وزارت دفاع ایران در همان روز به نقل از احمد حسینی سخنگوی فضایی این وزارتخانه نوشت: «در ماموریت پرتاب ماهواره ظفر توسط ماهواره بر سیمرغ همه فرآیند‌های پرتاب فضایی از قبیل مونتاژ مراحل ماهواره بر و ماهواره، تست‌های پیش پرتاب، تزریق سوخت و پیش فشار گذاری، به طور کامل به انجام رسید، فرآیند پرتاب و استارت موتور‌های مرحله 1 ماهواره بر و جدایش مراحل و استارت موتور مرحله 2 به درستی انجام شد و در انتهای مسیر، ماهواره بر به سرعتِ مورد نیاز جهت تزریق ماهواره در مدار مورد نظر نرسید.»

وزارت دفاع ایران اعلام کرده بود که «بخش قابل توجهی از اهداف تحقیقاتی مد نظر از این پرتاب محقق شده است و داده‌های تله متری از فرآیند پرتاب به طور کامل احصاء گشت که با تحلیل این داده‌ها و تطبیق عملکرد زیر سیستم‌ها با طراحی انجام شده، بهینه سازی‌های لازم جهت پرتاب آتی انجام خواهد شد.»

یک سال پیش از اعلام خبر پرتاب ماهواره ظفر، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی نیز اعلام کرده بود که تلاش این کشور برای ارسال ماهواره به فضا با شکست روبرو شده است

مقامات جمهوری اسلامی بارها به شکست عملیات پرتاب ماهواره ظفر اذعان کرده‌اند اما در عین حال برغم ناکامی‌ها تلاش برای پرتاب ماهواره‌ها را ادامه دادند.

کشورهای غربی به خصوص ایالات متحده آمریکا تلاش سپاه پاسداران ایران برای پرتاب ماهواره مخابراتی به فضا را در ارتباط با تلاش‌های این نهاد در زمینه فناوری‌ موشک‌های بالستیک بویژه بخش قاره‌‌پیمای این نوع موشک‌ها تلقی کرده و بارها از تهران خواسته‌اند که به تعهدات بین‎المللی خود و قطعنامه‌های شورای امنیت متعهد و پایبند باشد.

ایالات متحد آمریکا معتقد است که پرتاب ماهواره بخشی از برنامۀ آزمایش موشک های بالستیکی ایران و ناقض قطعنامۀ سازمان ملل و توافق اتمی سال 2015 است. به گفتۀ مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، حامل های موشک های فضای پیمای ایران فن شناسی موشک های بالستیکی قاره پیما را به کار می گیرند.

مایک پومپیو وزیر امور خارجه آمریکا پرتاب این موشک‌ها ناقض قطعنامۀ 2231 شورای امنیت سازمان ملل دانست که بدون آن برجام فاقد اعتبار است.به موجب این توافق هسته‌ای 2015 ایران نمی‌تواند فعالیت‌های مرتبط به موشک‌های بالستیکی را از سربگیرد.