.
.
.

پی آمدهای «ویران گر» کرونا؛ بروز بحران بزرگ در بازار کار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان جهانی کار با «ویرانگر» توصیف کردن عواقب ناشی از بروز پاندمیک کووید 19 علیه مشاغل و تولید در سراسر جهان، به ویژه در بخش‌های گردشگری و خودروسازی، تأکید کرد که بازار کار، با «بدترین بحران جهانی پس از جنگ جهانی دوم» روبرو است.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، این سازمان وابسته به سازمان ملل‌متحد مستقر در ژنو تصریح کرد: «بحران کووید -19، تأثیر مخربی بر کارگران و کارفرمایان دارد» زیرا منجر به ببار آمدن «زیان‌های عظیم در تولید و مشاغل در همه بخش‌های اقتصاد» خواهد شد.

با این حال، این سازمان تأکید کرده است که چنین تصویر تاریکی به هیچ وجه به معنای این نیست که کارگران در صورت عدم تامین شرایط سلامت کامل، ناگزیرند به مشاغل خود بازگردند.

آلت ون لور، مدیر سیاست گذاری بخش‌ها در سازمان جهانی کار، طی یک کنفرانس ویدئویی گفت: «بازار کار، بدترین بحران بین‌المللی را از زمان جنگ جهانی دوم تجربه می‌کند.»

او با تأکید بر اینکه بحران ناشی از پاندمیک کووید -19، «بزرگترین بحران » است، افزود: «تأثیر اقتصادی این پاندمیک، بسیار خطرناک و پایدار است.»

به گفته ون لور، بخشی که متحمل بیشترین زیان‌ها از پاندمیک کرونا شده، بخش سفر و گردشگری است که در سال 2018 ، رشد 3.2 درصدی جهانی را رقم زده بود.

او افزود: این بخش که شمار کارکنان آن در سال 2018 به 319 میلیون نفر یا 10٪ اشتغال جهانی رسیده است، می‌تواند از 45 تا 70٪ ، کوچک شود.

از سوی دیگر ماریا انجلز فورچون، رئیس واحد بین‌الملل سازمان جهانی کار که مسئولیت بخش‌های جنگلداری، کشاورزی، ساخت و ساز و گردشگری را بر عهده دارد، گفت: «پیامدهای بحران کرونا بر بخش گردشگری، بسیار هول انگیز است.»

براساس برآوردهای این سازمان، بخش گردشگری اروپا به تنهایی هر ماه یک میلیارد یورو درآمد را از دست می‌دهد.

به گزارش سازمان جهانی کار، صنایع خودرو سازی در پی بروز بحران کووید 19 در سه محور بشدت ضربه خورد که عبارتند از: بسته‌شدن کارخانه‌ها، متوقف‌شدن زنجیره تولید و فروپاشی بازار تقاضا.

کاسپر ادموندس، رئیس واحد صنایع استخراج، انرژی و تولید اروپا، گفت: 1.1 میلیون نفر از مجموع 2.6 میلیون تن کارکنانی که مستقیماً در این بخش کار می‌کنند، نمی دانند چه زمانی به مشاغل خود باز خواهند گشت.