.
.
.

شورای امنیت ملی افغانستان: 71 زندانی دیگر طالبان آزاد شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در توییتی جدید نوشت، براساس فرمان رئیس جمهوری این کشور 71 زندانی دیگر طالبان از زندان آزاد شدند.

فیصل نوشت، این زندانیان طالبان با درنظرداشت وضعیت صحی، سن و مدت باقیمانده زندانی اش از زندان های دولت افغانستان در ولایت های ننگرهار، لغمان، کنر، نورستان، فاریاب، ارزگان و بغلان آزاد شدند.

سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان علاوه کرد، زندانیان طالبان به منظور تقویت روند صلح و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا آزاد شدند.

در همین حال، سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در توییتی نوشت، 20 سرباز امنیتی دولت افغانستان سه شنبه 21 آوریل در منطقه «دروازه سلطان غازی بابا» مربوط مهترلام مرکز ولایت لغمان آزاد شدند به هریک آنها لباس و پنج هزار افغانی بابت کرایه راه داده شد.
گفتنی است که دولت افغانستان و گروه طالبان در این روزها در حال مبادله زندانیان شان هستند. تا کنون 80 زندانی دولت افغانستان و 432 زندانی طالبان مبادله شده اند.

هم چنان توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد. نمایندگان طالبان می‌گویند، براساس این توافقنامه باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان آزاد شوند پس از آن مذاکرات بین‌الافغانی شروع می‌شود.