ترامپ: دستور داده‌‌ام اگر قایق‌های ایران برای نيروهايمان ایجاد مزاحمت کنند منهدم شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به دنبال هشداری که هفته گذشته فرمانده ناوگان پنچم دریایی آمریکا در باره آنچه «ایجاد مزاحمت» از سوی قایق‌های تندرو سپاه پاسداران ایران برای نیروی دریایی آمریکا در آب‌های خلیج خواند، داده بود، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا امروز چهارشنبه 22 آوریل در صفحه توییتر خود نوشت، به نیروی دریایی آمریکا دستور داده‌ام که اگر قایق‌های ایرانی برای کشتی‌های ایالات متحده ایجاد مزاحمت کردند، آنها را منهدم کنند.

نیروی دریایی آمریکا روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد که عملکرد قایق‌های ایرانی در آبهای بین المللی در شمال خلیج «خطرناک، غیر حرفه‌ای و تحریک آمیز» بوده است.

Advertisement

در بیانیه نیروی دریایی آمریکا آمده بود که 11 قایق سپاه در رویکرد «خطرناک» باعث ایجاد برای کشتی‌های نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا در آب‌های شدند.

نیروی دریایی آمریکا گفته بود این قایق‌ها در عملکری غیر حرفه‌ای تا مسافت 10 یاردی به ناوگان آمریکا نزدیک شده بودند.

گفتنی است که در سال‌های گذشته با توجه به تشدید تنش میان واشنگتن و تهران آب‌های دریایی خليج دنىين بار شاهد تکرار سناریوهای متعددی از قبيل نزدیک شدن قایق‌های مسلح سپاه پاسداران به ناوهای جنگی آمریکایی بوده است.

اظهارات تهدید آمیز ترامپ ساعاتی پس از اینکه سپاه پاسداران ایران اعلام کرد که نخستین ماهواره نظامی این کشور به مدار زمین پرتاپ کرد، بیان می‌شود.

سپاه پاسداران ایران روز چهارشنبه اعلام کرد برای نخستین بار ماهواره‌ نظامی ایران با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.

خبرگزاری تسنیم به نقل از سپاه نیوز خبر داد که ماهواره «نور» به‌عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران از ماهواره‌بر 3مرحله‌ای قاصد از کویر مرکزی ایران توسط سپاه با موفقیت پرتاب شده و در مدار 425کیلومتری زمین قرار گرفت.

این پنجمین تلاش سپاه پاسداران ایران برای قرار دادن ماهواره مخابراتی در مدار زمین است که در چهار مورد قبلی تلاش‌های ایران با شکست مواجه شده بود.

سال گذشته ایران از پرتاب ماهواره ظفر داد اما بعد به شکست ماموریت و سقوط آن قبل از قرار گرفتن در مدار زمین خبر داد.

در پی شکست عملیات پرتاب ماهواره ظفر وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه 9 فوریه اعلام کرد، ماهواره ظفر «با موفقیت» به فضا پرتاب شد، اما به مدار مورد نظر نرسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم