اولتیماتوم آمریکا به ایران به سبب پرتاب «ماهواره نظامی»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مایك پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا، روز چهارشنبه 22 آوریل با تاکید بر این كه ایران با پرتاب ماهواره نظامی، قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را نقض كرده است، تهدید کرد كه این اقدام، پیامدهای منفی را به دنبال خواهد داشت.

پمپئو در یک کنفرانس مطبوعاتی در واشینگتن، گفت: «به نظر من ایران باید به خاطر این اقدام خود، پاسخگو باشد. ایرانی‌ها همواره تأکید کرده‌اند که برنامه «ماهواره‌ای» آنها، فاقد هر گونه ابعاد نظامی بوده و صرفا در چارچوب برنامه‌ای تجاری قرار دارد.»

Advertisement

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: «پرتاب امروز این ماهواره نظامی، ثابت می‌کند که ما در محکوم کردن برنامه‌های نظامی پنهان ایران، کاملا محق بودیم.»

شایان ذکر است که سپاه پاسداران ایران، ساعاتی پیش، اعلام کرده بود که با موفقیت «نخستین ماهواره نظامی کشور را در مدار زمین قرار داد»؛ آنهم در برهه‌ای که تنش شدیدی میان تهران و واشینگتن بر سر برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران، درجریان است.

صدا و سیمای ایران نیز اعلام کرد که نخستین ماهواره نظامی ایران«نور»، صبح امروز از کویر مرکزی ایران با موفقیت به فضا پرتاب شد و در مدار خود قرار گرفت.

در فاصله 425 کیلومتری زمین

سپاه پاسداران همچنین در بیانیه‌ای در پایگاه اینترنتی خود، با اعلام اینکه ماهواره «نور» در مدار 425 کیلومتری از سطح زمین در حال گردش است، خاطرنشان کرد که از موشک ماهواره بر «قاصد» برای پرتاب ماهواره استفاده کرده ، اما به جزئیات دیگری پیرامون فناوری به کار گرفته شده، اشاره‌ای نکرد و عنوان ساخت، سوخت این موشک، ترکیبی از سوخت جامد و مایع است.

در همین حال، مقامات آمریکایی، نگرانی خود را از فناوری بالستیک دوربرد بکار رفته در پرتاب ماهواره‌ها و قرار دادن آنها در مدار، ابراز داشتند زیرا به باور آنها از این موشک‌ها می توان در حمل کلاهک‌های هسته‌ای نیز استفاد کرد.

تهران، پافشاری ایالات‌متحده مبنی بر اینکه این اقدامات در واقع پوششی برای توسعه برنامه موشک‌های بالستیک است را تکذیب کرده و تاکید دارد، هیچگاه در راستای ساخت سلاح هسته‌ای، تلاش نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم