نفت خام آمریکا برای اولین بار در تاریخ تا منفى 37 دلار سقوط کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در اتفاقی بی‌سابقه و برای اولین بار در تاریخ قیمت نفت شاخص وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا(West Texas Intermediate) با 306 درصد کاهش به سطح منفى 37 دلار برای هر بشکه سقوط کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها قراردادهای بلند مدت نفت خام آمریکا دوشنبه و همزمان با افزایش نگرانی‌ها درباره فروپاشی بازار نفت و به پایان رسیدن ظرفیت‌های ذخیره‌سازی انرژی در جهان متحمل زیان‌های بی‌سابقه‌ای شده به طوری تا ساعت 18:34 به وقت گرینویچ با بیش از306 درصد کاهش قیمت، تا سطح 37 دلار زیر صفر برای هر بشکه سقوط کرد.

Advertisement

از جمله دلایل سقوط قیمت نفت خام آمریکا نیز الاطلاعات اقتصادی ضعیف ارائه شده از سوی کشورهای آلمان و ژاپن است که تردید‌هایی را درباره زمان بهبود مصرف سوخت باعث شده است.

در حالی که بر اثر شیوع همه‌گیر کرونا میلیاردها نفر در سرتاسر جهان در قرنطینه خانگی به سر می‌برند بازارهای نفتی شاهد کاهش شدید تقاضا بوده و از سوی دیگر با مازاد بی سابقه عرضه نفت مواجه شده‌اند که ادامه این روند باعث کاهش بی‌سابقه و تاریخی قیمت‌های نفت در جهان شده است.

از سویی قراردادهای نفت خام برنت با %9.2 کاهش قیمت به 25.43 دلار در بشکه رسید.

انس الحجی کارشناس امور انرژی در گفتگو با «العربیه» درباره این فروپاشی در بازارهای نفتی گفت که این زیان‌ها عبارت از «خسارت‌های مضاربه‌گران و تجارت کاغذی بشکه‌های نفت است که حقیقی نیست».

این کارشناس امور انرژی همچنین گفت که «با نزدیک شدن به پایان قراردادهای ماه مه که فردا (سه‌شنبه)نهایی می‌شود کار مضاربه‌گران نیز تا فردا به پایان رسیده و به همین خاطر به شکل بی‌سابقه‌ای قیمت‌ها کاهش یافت».

الحجی همچنین گفت «کاهش تولید اوپک پلاس از اول ماه مه آغاز خواهد شد و آنچنان هم ارتباطی با قیمت‌های خرید و فروش نفت خام غرب تگزاس آمریکا که شاخصی منطقه‌ای است، ندارد».

این کارشناس امور انرژی گفت « آن چه اکنون درباره کاهش قیمت‌ها در جریان است، روندی مالی و روی کاغذ است و در واقع هیچ‌گونه مقادیری از نفت حقیقی که با این قیمت‌ها به فروش رفته باشد را نخواهیم یافت».

بیشترین بازدید موضوعات مهم