.
.
.

مشاور ترامپ در امور چین: پکن باید ثابت کند که مسئول شیوع کرونا نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا طی روزهای گذشته به انتقادات خود از چین شدت بخشید و پکن را مسئول انتشار ویروس كرونا و تبدیل آن به یک بیماری همه گیر جهانی دانست.

ایالات متحده آمریکا چین را به توطئه با سازمان بهداشت جهانی و پنهان كردن اپیدمی برای هفته‌ها که باعث شیوع بیماری همه گیر و کشته شدن هزاران نفر گردید، متهم کرد.

پیتر ناوارو، یکی از برجسته ترین مشاوران پرزیدنت ترامپ در امور چین، با حمله‌ای شدید اللحن به چین این کشور را مسئول اصلی شیوع ویروس کرونا که اکنون به یک فاجعه جهانی تبدیل شده است، دانست.

پیتر ناوارو ، مشاور تجارت کاخ سفید روز دوشنبه 20 آوریل در مصاحبه اختصاصی با «فاکس نیوز»، گفت: «چین بازار تجهیزات محافظت‌های پزشکی را همزمان با شیوع ویروس کرونا احتکار کرده و صادرات این تجهیزات ضروری به جهان را منع کرد».

اظهارات ناوارو هماهنگ کننده سیاست تولیدات دفاع ملی آمریکا، در راستای گزارش اخیر «فاکس نیوز» است که در آن با استناد به منابع متعدد در آن گفته شده ویروس کرونا در آزمایشگاه چینی ووهان تولید شد اگر چه این ویروس یک سلاح بیولوژیکی نیست اما به عنوان بخشی از تلاش‌های چین برای اینکه نشان دهد، در توانایی شناسایی و كنترل ویروس‌ها با میزان توانایی ایالات متحده آمریکا برابر یا برتری دارد، صورت گرفت.

توطئه مشترک چین و سازمان بهداشت جهانی

ناوارو که نخستین کسی بود که درباره جدی بودن خطر ویروس کرونا جدید هشدار داده بود، خاطرنشان کرد: «چین طی این بحران چندین کار را انجام داد که به کشته شدن بسیاری از مردم در سراسر جهان منجر شده است».

او ادامه داد: «اول از همه این ویروس در چین تولید شده است ثانیا این ویروس را با کمک سازمان بهداشت جهانی پنهان کرده‌اند. سومین کاری که آنها انجام دادند اساساً رسيدن به یک گنج از راه فروش تجهیزات محافظ پزشکی شخصی بوده و اکنون آنها از آن سود می برند».

ناوارو اظهار داشت: «بسیاری از ایالت‌های آمریکا از کمبود تجهیزات محافظ شخصی برای کارمندان مراقبت‌های بهداشتی در طول بحران کرونا ویروس رنج می برند».

ناوارو تأکید کرد: «آنچه ما می دانیم این است که نقطه صفر این ویروس چند مایل با آزمایشگاه ووهان فاصله داشت و فکر می کنم این وظیفه چین است که ثابت کند که ویروس از آزمایشگاه مذکور نبوده است».

او افزود: «مهمتر از همه ما می دانیم که در طی یک دوره 6 هفته حساس، چین از نفوذ خود در سازمان بهداشت جهانی برای مخفی کردن ویروس از جهان استفاده کرد. این زمانی بود که چین می توانست این ویروس را در ووهان مهار کند نه اینکه 5 میلیون چینی از ووهان خارج شوند و این ویروس را در سرتاسر جهان منتشر کنند»..

ناوارو تأکید کرد: «آنچه اتفاق افتاد باید برای هر آمریکایی بسیار آزار‌دهنده و ناراحت کننده است سو استفاده از بحران قبل از اعلام خطر آن».

ناوار گفت: «در این بازه زمانی 6 هفته‌ای که این ویروس قاتل را از جهان پنهان می‌کردند ، چین به یک منبع اصلی تجهیزات محافظ شخصی پزشکی و بزرگترین تولید کننده این ابزارها در جهان، به وارد کننده این تجهیزات تبدیل شد».

او افزود: آنها اساساً تقریباً تمام تجهیزات حفاظتی شخصی پزشکی را در سرتاسر جهان از بین بردند و بارگیری کردند از جمله تجهیزات بسیاری از آمریکا که به دلایل بشردوستانه ما تجهیزات حفاظت شخصی پزشکی خود را با آنها به اشتراک گذاشتیم و آنچه اتفاق افتاد ، ترک مردم در نیویورک، میلان و در هر مکانی که ابزار پزشکی نیاز بود اما وجود نداشت.

اخاذی و سوء استفاده چین

مشاور ترامپ در امور چین اضافه کرد: «اکنون آنچه امروز اتفاق می‌افتد و به اندازه بیماری کرونا نگران کننده است، این است که چین از گنج «تجهیزات محافظ پزشکی» و احتکار بازار آن سو استفاده و سودآوری می‌کند. من مواردی دیدم که ماسک‌های نیم دلاری ساخته شده در چین به قیمت 8 دلار به بیمارستان‌های آمریکا فروخته می شود».

ناوارو با اشاره به آمار یکشنبه جانباختگان آمریکایی ، گفت: «چین ممکن است سعی کند تا از این بحران برای تحقق اجنده خود در سراسر جهان بیشتر استفاده کند».

پیتردر پایان گفت: «تمرکز فعلی ما این است که اطمینان حاصل کنیم که مردم آمریکا همه چیزهای مورد نیازشان را در اینجا دارند».