.
.
.

دستگیری دو نفر به اتهام همکاری با گروه داعش در کابل افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان دوشنبه 20 آوریل در توییتی نوشت، دو نفر به اتهام همکاری با گروه داعش در شهر کابل دستگیر شدند.

آرین نوشت، این دو نفر دیشب (شامگاه یکشنبه) در یک عملیات ویژه نیروهای قطعات خاص پولیس در ناحیه هفدهم شهر کابل دستگیر شدند.

از سوی دیگر، ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان به تاریخ 4 آوریل 2020 اعلام کرد، اسلم فاروقی، رهبر شاخۀ خراسان گروه داعش در این کشور دستگیر شد.

این ریاست با نشر اعلامیه‌ای نوشت: «عبدالله اورکزی، مشهور به اسلم فاروقی، رهبر گروه تروریستی داعش شاخۀ خراسان با 19 تن از همکاران نزدیکش به ‌شمول قاری ذاهد و سیف‌الله مشهور به ابوطلحۀ پاکستانی طی یک عملیات هدفمند و پیچیده توسط نیروهای قطعات خاص امنیت ملی دستگیر شدند».

در این اعلامیه آمده بود، اسلم فاروقی باشنده اصلی روستای «آخندزاده‌گان» منطقه اورکزی اجنسی پاکستان بوده است و وی به عنوان فرمانده گروه داعش در درۀ «عبدالخیل» ولسوالی اچین ولایت ننگرهار در شرق افغانستان و مسئول عملیات های گروه داعش در خیبر اجنسی پاکستان فعالیت داشته است.

براساس این اعلامیه، اسلم فاروقی پس از کشته شدن ابوسعید باجوری به عنوان والی خودخوانده گروه داعش در افغانستان تعیین شد.

هم چنان ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان به تاریخ 12 آوریل 2020 با نشر اعلامیه ای جداگانه نوشت، محمد تنویر شهروند بنگلادیش و علی محمد شهروند پاکستان دو تن از اعضای کلیدی گروه داعش از جمله افرادی هستند که با اسلم فاروقی، رهبر شاخه خراسان داعش دستگیر شدند.

در این اعلامیه آمده بود، محمد تنویر مشهور به (عمران، احمد و نصیر) فرزند محمد رفیق باشنده اصلی شهر داکای کشور بنگلادیش، مسئول بخش تکنالوژی و مخابرات داعش شاخه‌ خراسان بود.

گفتنی است که دیدبان حقوق بشر به تاریخ 6 آوریل 2020 با نشر اعلامیه‌ای از دولت افغانستان خواست تا اسلم فاروقی، رهبر شاخه خراسان گروه داعش را محاکمه کند تا عدالت برقرار شود.

پاتریشیا گاسمن، مدیر بخش آسیای دیدبان حقوق بشر گفت: «دستگیری فاروقی فرصتی برای مقام های افغانستان است که نشان دهند آنها توانایی برقراری عدالت را برای قربانیان جرایم جنگی دارند».

گاسمن افزود: «مشارکت قربانیان مهم است تا اطمینان حاصل شود كه عدالت نه تنها انجام می ‌شود، بلكه تحقق آن توسط كسانی كه بیشتر تحت تأثیر جرایم فاروقی قرار گرفته ‌اند، دیده نیز می‌شود».