.
.
.

درگیری‌ شدید ارتش ملی لیبی و نیروهای الوفاق در اطراف طرابلس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جنگجویانی از ارتش ملی لیبی و نیروهای دولت الوفاق اعلام کردند شا‌مگاه یکشنبه 19 آوریل 2020 و در دومین هفته متوالی درگیری‌های نظامی شدیدی در چندین جبهه در اطراف طرابلس به وقوع پیوسته که طی آن نیروهای ارتش در جنوب پایتخت پیشروی کردند.

به گزارش خبرنگار العربیه ارتش ملی لیبی گفت که درگیری‌های سنگینی میان نیروهایش و شبه‌نظامیان مسلح وابسته به الوفاق در محورهای القربولی، الطویشه، الرمله و سوق الخمیس به وقوع پیوسته است.

ارتش ملی لیبی همچنین اعلام کرد نیروهایش در محور عملیاتی عین زاره در جنوب پایتخت طرابلس پیشروی کرده‌اند.

از سویی نیروهای الوفاق نیز اعلام کردند که عملیات نظامی‌شان را برای به دست گرفتن کنترل شهر ترهونه، محل اصلی استقرار ارتش ملی لیبی در طرابلس، از سرگرفته‌اند.

ارتش ملی لیبی یکشنبه اعلام کرد که سامانه‌های دفاع ضدهوایی‌اش موفق شدند یک پهپاد ترکیه‌ای را در محور الوشکه در جنوب شرق شهر مصراته سرنگون کنند.

این پهپاد ترکیه‌ای که با هدف بمباران محل استقرار ارتش ملی لیبی هدایت می‌شد ششمین پهپاد ترکیه‌ای ظرف 48 ساعت است که توسط نیروهای ارتش در مناطق مختلف از جمله در دو شهر ترهونه و بنی‌ولید و همچنین جنوب طرابلس پایتخت و در اطراف پایگاه هوایی الوطیه سرنگون شده است.

علاوه بر سرنگونی 6 پهپاد ترکیه‌ای ارتش ملی لیبی از تلفات جانی و خسارت‌های مادی‌ای‌ خبر داد که بر نیروهای الوفاق تحمیل شده که از جمله آن انهدام چندین خودرو نظامی شبه‌نظامیان الوفاق است.

ارتش ملی لیبی همچنین با پخش ویدیوهایی لحظه به اسارت در آمدن چندین تن از جنگ‌جویان در داخل یکی از نفربرهای زرهی ترکیه را به نمایش گذاشت.

درگیری‌های میان نیروهای ارتش ملی لیبی و نیروهای الوفاق در دومین هفته متوالی در حالی ادامه می‌یابد که پیش‌بینی می‌شود روزهای آینده شاهد ازسرگیری درگیری‌های خشونت‌باری باشد.

در همین راستا ارتش ملی لیبی برای انجام ضدحمله جهت بازپس‌گیری دو شهر صرمان و صبراته به ترتیب در 60 و75 کیلومتری غرب طرابلس، نیروهایش را بسیج کرده تا به مناطق غرب لیبی یورش ببرند.

همراه با بالاگرفتن جنگ در لیبی، خطر فروپاشی، ساختارهای بهداشتی این کشور را تهدید می‌کند.

بخش بهداشت و درمان لیبی که طی 9 سال گذشته با ادامه جنگ آسیب‌های فراوانی را متحمل شده‌ اکنون با بالا رفتن تعداد مبتلایان به ویروس جدید COVID-19 به 49 مورد در این کشور، در صورت ادامه جنگ همراه با شیوع همه‌گیر کرونا، توانایی مقابله با این بیماری را از دست خواهد داد.