.
.
.

ائتلاف عربی: حوثی‌ها 1096 بار توافق آتش‌بس در یمن را نقض کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی در یمن شامگاه یکشنبه 19 آوریل 2020 گفت، شبه‌نظامیان حوثی در 1096 مورد توافق آتش‌بس اعلام شده در یمن را نقض کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) ائتلاف عربی بیان کرد که موارد نقض آتش‌بس یمن شامل اقدامات نظامی ستیزه‌جویانه، کاربرد تسلیحات سبک و سنگین و پرتاب موشک‌های بالستیک است.

فرماندهی مشترک ائتلاف تاکید کرد که بالاترین درجات خویشتن‌داری در قواعد درگیری و حق واکنش مشروع دفاع از خود در جبهه‌های نبرد را به مورد اجرا خواهد گذاشت.

ائتلاف عربی تاکید کرد همچنان به آتش‌بس اعلام شده و حمایت از سعی و تلاش‌های فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن برای رسیدن به راه حل سیاسی فراگیر در این کشور پایبند است.

شایان ذکر است ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن در 8 آوریل جاری آتش‌بس فراگیر دو هفته‌ای را در یمن و برای مقابله با پیآمدهای شیوع ویروس کرونا در این کشور اعلام کرده است.

این در حالی است که دولت قانونی یمن یکشنبه شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی را به تهدید سازمان‌های بشردوستانه و بین‌المللی، تیم‌ها و نمایندگی‌های بین‌المللی فعال در مناطق تحت کنترل‌شان و تحریک علیه آنها متهم کرده‌است.

دولت قانونی یمن اقدام‌های شبه‌نظامیان حوثی را « رفتارهایی تروریستی» توصیف کرده و دخالتی آشکار در کار سازمان‌های بین‌المللی عنوان کرد.

دولت قانونی یمن همچنین افزود که «رفتارهای تروریستی» و دخالت‌های آشکار شبه‌نظامیان حوثی «عملیات‌های بشردوستانه را تضعیف کرده و بر خانواده‌های بسیار فقیر که به حمایت‌های مستمر نیاز دارند، تاثیر منفی خواهد گذاشت».

عبدالرقیب فتح وزیر مدیریت محلی و رئیس کمیته عالی امدادرسانی در یمن «رفتارهای وحشیانه شبه‌نظامیان حوثی» و تهدیدهای‌شان علیه کار سازمان‌های بین‌المللی را «تلاشی برای باج‌خواهی از سازمان‌ها و منحرف كردن عملكرد‌شان به نفع شبه‌نظاميان حوثی و طرح‌های نظامی‌ تروریستی‌ آنها» دانست.

این وزیر دولت قانونی یمن در اظهاراتی شبه‌نظامیان حوثی را در رابطه با هر گونه تأثیری بر ارتباطات انسانی سازمان‌ها در استان‌های آزاد نشده، کاملا مسئول دانست.