ایران مدعی توقف ورود تجهیزات پزشکی از کره‌جنوبی به دلیل تحریم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مشاور وزیر بهداشت ایران، ادعا کرد که به دلیل تحریم‌ها، ورود تجهیزات پزشکی و دارو از کره‌جنوبی به ایران، مسدود شده است.

علیرضا وها‌ب‌زاده مشاور وزیر بهداشت ایران، شنبه 18 آوریل 2020، در صفحه توئیتر خود با متهم کردن شبکه فارسی‌زبان ایران‌اینترنشنال به تهیه گزارش «کذب» ادعا کرد که مخاطب این رسانه، خزانه‌داری آمریکا است تا تحریم بیشتر اعمال کند و به مردم ایران فشار بیاورد.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران نیز در توئیتر خود از متوقف شدن خرید کیت‌های تشخیصی خبر داد. کیانوش جهانپور با متهم کردن این شبکه، نتیجه گزارش آن را «ریجکت اسناد اعتباری خرید کیت‌های تشخیص کرونا از کره جنوبی»، عنوان کرد.

گفتنی است، شبکه فارسی‌زبان ایران اینترنشنال، با تهیه گزارشی درباره ورود کیت‌های تشخیصی از کره جنوبی به ایران علیرغم تحریم‌ها، به رانت کلان سپاه، دو نهاد تحت نظارت رهبری و برخی مقامات عالی‌رتبه وزارت بهداشت و سوءاستفاده آنها از بیماری کرونا برای به دست آوردن سود، اشاره می‌کند.

این رسانه همچنین با ارائه اسنادی گزارش داد که مقامات ایران به شرکت کره جنوبی صادرکننده کیت تشخیص اطمینان داده که تحریم‌ها مشکلی برای ورود این تجهیزات پزشکی ایجاد نمی‌کند.

در حالیکه مقامات ایران پیوسته ادعا می‌کنند که تحریم‌ها مانع بزرگ برای ورود تجهیزات پزشکی و دارو به این کشور است.

ستاد اجرایی فرمان امام، یکی از دو نهاد ذکر شده در این گزارش، از خرید این کیت‌ها سر باز می‌زند و علت را تبعیت از فرمان علی خامنه‌ای در حمایت از «تولید داخلی» عنوان می‌کند.

در این گزارش، یک سند دیگر ارائه می‌شود که نشان می‌دهد حتی بیمارستان مسیح دانشوری که مخصوص مراقبت از بیماران کرونایی است نیز حاضر به خرید کیت‌ها نمی‌شود.

تنها شرکتی با نام «کی.بی.سی» که زیرمجموعه ستاد اجرایی فرمان امام است حاضر به خرید این کیت‌ها می‌شود اما در ادامه این گزارش روشن می‌شود، برخی از اعضا وزارت بهداشت که همزمان عضو هیات مدیره این شرکت هستند، با خرید این تجهیزات پزشکی، سود کلانی به دست آورده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم