.
.
.

پاریس: هیچ دلیلی موید تئوری آزمایشگاه ووهان در ارتباط با کرونا وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با وجود اتهام‌زنی روز گذشته ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه علیه چین در خصوص عدم شفافیت در مدیریت پرونده کرونا، ریاست جمهوری فرانسه امروز (جمعه)17 آوریل، اعلام كرد كه هیچ عنصر حقیقی، موید گزارش‌های مطبوعات آمریكا در این خصوص نیست كه ویروس كرونا را با آزمایشگاه تحقیقاتی در ووهان چین، پیوند داده‌اند.

یک مقام مسئول در دفتر ماکرون ‌رئیس‌جمهوری فرانسه گفت: «علاقمندیم روشن کنیم که تا به امروز هیچ مدرک و اطلاعاتی، موید مطالب مطرح شده در این اواخر در جراید آمریکایی، وجود ندارد که ثابت کند، ارتباطی میان منشاء بیماری کووید 19 و فعالیت آزمایشگاه «بی 4 » در ووهان چین وجود دارد.»

چندین مقام آمریکایی، از جمله دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری و مایك پومپئو، وزیر امور خارجه، اشاره داشتند که نظریه ایجاد کرونا در آزمایشگاه ووهان ممکن است، درست باشد تا جایی که پومپئو گفت: «واقعاً ما پاسخ‌ها را نمی‌دانیم - چین پاسخ‌ها را به اشتراک نمی‌گذارد.»


این در حالی است که شماری از دانشمندان تصریح کردند که این ویروس به شکل طبیعی در بدن خفاش‌ها ایجاد شده و منشاء انتقال آن به انسان به احتمال زیاد، از یک بازار فروش حیوانات در ووهان چین و چه بسا از جانوری است که ویروس را خفاش‌ها گرفته است.

موسسه ویروس‌شناسی ووهان، متخصص تحقیق در مورد انتقال چنین ویروس‌هایی از حیوانات به انسان است، اما هیچ مدرکی موید این تئوری در دست نیست که ویروس از این آزمایشگاه نشت کرده، اگر چه گزارش‌ها و تردیدهای فزاینده‌ای در روزهای اخیر در مورد نقش این آزمایشگاه در شیوع کرونا مطرح شده است.

چین نیزبه نوبه خود، دولت آمریكا را متهم به تلاش برای منحرف سازی افکار عمومی از کاستی‌ها و ناکارآمدی‌هایش در تعامل با شیوع کرونا و فرافکنی از طریق طرح این تئوری نمود که می‌گوید، شیوع این پاندمیک از ویروسی آغاز گردید که منشاء آن، آزمایشگاه تحقیقاتی ووهان است.

«ژائو لی جیان»، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، روز جمعه 17 آوریل در جمع خبرنگاران گفت: «هرکسی می تواند با یک نگاه اجمالی متوجه شود که هدف ایالات‌متحده صرفاً، سردرگم ساختن مردم، منحرف کردن افکار عمومی و نادیده گرفتن مسئولیت است... ما بارها گفته‌ایم که ردیابی منشا ویروس، یک مشکل علمی بوده و نیازمند ارزیابی علمی و حرفه‌ای است.»