راه‌اندازی بخش کمک به آسیب‌دیدگان از کرونا در سایت دفتر خامنه‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سایت دفتر علی خامنه‌ای، رهبر ایران، یک بخش جدید با عنوان «کمک به آسیب‌دیدگان از کرونا» در قسمت پرداخت وجوهات شرعی اضافه کرد.

با افزایش انتقادات از عدم مشارکت نهادهای ثروتمند تحت نظر رهبر ایران، برای کمک به مردم آسیب‌دیده از بیماری کرونا، دفتر علی خامنه‌ای، جمعه 17 آوریل 2020، یک بخش جدید ویژه برای مردمی که با شیوع بیماری کرونا، دچار مشکلات مالی شده‌اند، راه‌اندازی کرد. اما در این بخش قرار است به جای کمک نهادهای قدرتمند، مبالغ از مردمی که توان مالی دارند، با عنوان «وجوهات شرعی» دریافت شده و برای کمک به اقشار آسیب‌دیده هزینه شود.

اگرچه بخش دریافت «وجوهات شرعی» در این سایت از مدت‌ها قبل راه‌اندازی شده، اما هیچگاه گزارشی درباره چگونگی هزینه‌کرد مبالغ جمع‌آوری شده از مردم، توسط دفتر رهبر ایران، منتشر نشده است.

هفته گذشته، مسیح مهاجری مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی، با نوشتن یادداشتی در این روزنامه، با انتقاد از برخی نهادهای تحت نظر رهبر ایران، خواستار ایفای نقش آنها در دوران کرونا شد. او نوشت: «ستاد اجرایی فرمان امام، بنیادمستضعفان و آستان قدس اگر پولشان را برای مردم مستضعف هزینه نکنند به چه کاری می آیند؟»

به گفته او، «امکانات و منابع مالی گسترده‌ای که در اختیار این مراکز وجود دارند اگر به عرصه کمک به اقشار آسیب‌دیده از کرونا آورده شوند، مشکلات این اقشار در کوتاه‌ترین زمان و به صورت کامل برطرف خواهد شد».

مهاجری، اقدامات ستاد اجرائی فرمان امام در قالب‌های اهدای بعضی امکانات یا پول نقد را «ناچیز» دانست که «به حساب نمی‌آیند» و به صحنه آمدن این مراکز به صورت «تمام‌قد» را خواستار شد تا «بدون فوت وقت، تمام نیازمندی‌های مردمی که در شرایط سخت اقتصادی کنونی دچار تنگنا شده‌اند را برطرف نمایند».

عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز از این نهادهای مالی ثروتمند که در مواقع اضطراری مانند شیوع کرونا، از کمک به وضعیت معیشتی مردم خودداری می‌کنند، انتقاد کرده بود.

او با بیان اینکه بخشی از منابع عمومی مردم، به دست عده‌ای است که معلوم نیست با این منابع چه کاری انجام می‌دهند، یکی از مشکلات ایران را «تجزیه منابع ملی و حکومتی» عنوان کرده بود.

عبدی در گفتگو با سایت خبری مدآرا ، دوشنبه 13 آوریل، سازو کار نهادهایی مانند «آستان قدس و بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام» را خارج از اختیارات دولت دانست که به گفته او «اساسا معقول و منطقی هم نیست».

ستاد اجرایی فرمان امام سازمان حکومتی و خیریه، تحت کنترل رهبر ایران است که به فرمان روح‌الله خمینی تأسیس شد. این نهاد، وظیفه مدیریت اموالی که در اختیار ولی فقیه هستند را بر عهده دارد. شرکت‌های وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام در زمینه‌هایی چون خدمات مالی و بانکداری، املاک و مستغلات، صنعت نفت، مخابرات و دامپروری فعالیت دارند.

آستان قدس رضوی نیز سازمانی است در مشهد که زیر نظر متولی حرم و موقوفات امام هشتم شیعیان، اداره می‌شود.

این سازمان، یکی از بزرگترین نهادهای موقوفاتی جهان اسلام است که ثروت عظیمی دارد و با وجود فعالیت‌های اقتصادی فراگیرش به دولت مالیات نمی‌دهد زیرا بنابر گفته تولیت این آستان، معافیت نامه‌ای از روح‌الله خمینی دارد.

بنیاد مستضعفان نیز مؤسسه‌ای غیرانتفاعی در حکومت ایران است و مستقیماً زیر نظر علی خامنه‌ای، رهبر این کشور قرار دارد. این نهاد، پس از شرکت ملی نفت، دومین مؤسسه اقتصادی بزرگ در ایران به شمار می‌آید. این نهاد در زمینه‌های مختلف اقتصادی و تجاری فعالیت می‌کند.

در سال مالی 1395، درآمد بنیاد مستضعفان بیش از 28 هزار میلیارد تومان و سود خالص آن بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان اعلام شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید