شمار جانباختگان بیماری کرونا در ایران به 4869 نفر رسید

عقب نشینی مرکز پژوهش‌های مجلس ایران از اظهارات خود در بار آمار کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سخنگوی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که 77995 مبتلا به کرونا در این کشور ثبت شده که 4869 نفر از آنها جان باختند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، 16 آوریل 2020، کیانوش جهانپور از شناسایی 77995 مبتلای قطعی به کرونا در ایران خبر داد که 4869 نفر از آنها جان خود را از دست دادند.

Advertisement

کیانوش جهانپور، بر اساس گزارش آزمایشگاه‌ها و دانشگاههای علوم پزشکی اعلام کرد که 1606 بیمار جدید کووید 19 در ایران، از دیروز تا امروز، شناسایی شد.

به گفته او، در طول 24 ساعت گذشته 98 بیمار مبتلا به کووید 19 در ایران، جان باختند.

جهانپور افزود: «تاکنون 52229 بیمار کرونا بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند و 3594 نفر از آنها نیز در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند».

او در ادامه اعلام کرد که تاکنون 310340 آزمایش تشخیص کووید 19 در ایران انجام شده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس از اظهارات خود در بار آمار کرونا عقب نشینی کرد

گفتنی است، مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در گزارشی که در سایت cr.majlis.ir ، روز گذشته منتشر کرد، آمار واقعی فوتی‌های بیماری کووید 19 را حدود دو برابر و آمار مبتلایان این بیماری را بین 8 تا 10 برابر آمار اعلام شده توسط وزارت بهداشت، عنوان کرد.

در ادامه این گزارش آمده بود: «تعداد افراد جان‌باخته بر اساس ابتلا به کرونا هشت هزار و 609 نفر و تعداد مبتلایان بین 600 تا 750 هزار نفر است».

بر اساس این گزارش «افرادی که به ویروس آلوده می‌شوند، ولی به دلیل عدم علامت و یا به خاطر خفیف بودن علائم نیاز به بستری ندارند یا اصلاً به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند و براساس تجربه کشور چین، حدود 80 درصد مبتلایان را شامل می‌شود»، در آمار رسمی محاسبه نمی‌شوند. این مرکز، انجام تست غربالگری و قرنطینه در ایران را نسبت به چین و کره جنوبی، ناقص توصیف کرد.

این در حالی است که سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس ایران امروز از این مواضع عقب‌نشینی کرد و به خبرگزاری ایسنا گفت: «داده های مرکز پژوهش های مجلس به هیچ وجه متعرض آمار مسوولین ستاد ملی کرونا نشده است، بلکه صرفا میزان حساسیت تست RT- PCR مربوط به تشخیص کرونا را بررسی کرده که این موضوع در همه کشورهای درگیر با کرونا مصداق دارد».

انتشار اخبار و اطلاعات در ایران درباره بیماری کرونا، با برخوردهای امنیتی مواجه می‌شود. پیش از این، چندین پرستار، روزنامه‌نگار و شهروندخبرنگار در همین رابطه بازداشت شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم