چرخش موضع مرکز پژوهش‌های مجلس ایران درباره آمار کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس ایران اعلام کرد که آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا در ایران که «رسانه‌های بیگانه» منتشر کردند، مورد تایید آنها نیست و «داده‌های این مرکز به هیچ وجه متعرض آمار مسئولین ستاد ملی کرونا نشده است».

مغایرت آمار مرکز پژوهش های مجلس ایران با آمار وزارت بهداشت از مبتلایان و قربانیان کرونا در این کشور، بازتاب زیادی داشت، برخی از رسانه‌های خارج از ایران بارها گزارش داده بودند که آمار رسمی وزارتخانه بهداشت ایران درباره بیماری کرونا، دقیق نیست و این آمار چند برابر ارقام اعلام شده است. این امر باعث شد، امروز مرکز پژوهش‌های مجلس ایران، در مواضع خود چرخشی ایجاد کند و رسانه‌ها را به «دروغ‌پردازی» متهم کند.

Advertisement

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، پنج‌شنبه 16 آوریل 2020، محمد قاسمی با نام بردن از «رسانه های بیگانه»، اعداد و ارقام مطرح شده توسط این رسانه‌ها، درباره تعداد جان‌باختگان و مبتلایان کرونا را «ناصحیح و نامعتبر» دانست که به گفته او «به هیچ وجه مورد تایید مرکز پژوهش‌های مجلس نیست».

سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در ادامه تاکید کرد که گزارش منتشر شده توسط این مرکز، با استنباط بر اساس آمارهای منتشر شده از تجربه چین در خصوص مبتلایان با علایم خفیف که نیازمند بستری در بیمارستان نبودند و نرخ مرگ و میر و همچنین مبنای تعیین شده توسط روابط عمومی ستاد ملی کرونا، برای اعلام موارد« قطعی ابتلا به کرونا»، تهیه شده است.

قاسمی، اعلام کرد که داده های مرکز پژوهش‌های مجلس به هیچ وجه متعرض آمار مسوولین ستاد ملی کرونا نشده است.

به گفته او، مرجع اعلام آمار ابتلا، ستاد ملی مقابله با کرونا بوده و معیار اصلی افرادی است که به طور قطعی نتیجه آزمایش آنها مثبت بوده است.

گفتنی است، مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در گزارشی که در روز گذشته در رسانه‌ها منتشر شد، آمار واقعی فوتی‌های بیماری کووید 19 را حدود دو برابر و آمار مبتلایان این بیماری را بین 8 تا 10 برابر آمار اعلام شده توسط وزارت بهداشت، عنوان کرد.

در ادامه این گزارش آمده بود: «تعداد افراد جان‌باخته بر اساس ابتلا به کرونا 8609 نفر و تعداد مبتلایان بین 600 تا 750 هزار نفر است».

بر اساس این گزارش «افرادی که به ویروس آلوده می‌شوند، ولی به دلیل عدم علامت و یا به خاطر خفیف بودن علائم، به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند؛ براساس تجربه کشور چین، حدود 80 درصد مبتلایان را شامل می‌شود»، در حالی که آمار رسمی این افراد را به شمار نمی‌آورد.

این مرکز در ادامه اعلام کرده بود که انجام تست غربالگری و قرنطینه در ایران، نسبت به چین و کره جنوبی، به طور کامل و دقیق انجام نمی‌شود.

سازمان مجاهدین خلق ایران، از عمده‌ترین مخالفان نظام ایران، نیز روز یکشنبه 12 آوریل، اعلام کرد که آمار جان‌باختگان بیماری کرونا در 266 شهر ایران، بیش از 26200 نفر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم