واکنش چین به وزارت بهداشت ایران؛ پرواز هواپیمای حامل کالاهای مورد نیاز لغو شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد کشاورززاده سفیر ایران در پکن، با بیان اینکه مردم چین، پس از اظهارنظر سخنگوی وزارت بهداشت درباره این کشور، در فضای مجازی به ایران ناسزا می‌گویند، اعلام کرد که یکی از پروازهای حامل کالاهای مورد نیاز دچار مشکل مجوز پرواز شد و کار به جایی رسید که پرواز لغو شود اما با پیگیری سفیر ایران مجوز پرواز دوباره صادر شد.

پیامدهای اظهارنظر سخنگوی وزارت بهداشت ایران که آمار و مدارک چین درباره بیماری کووید 19 را «شوخی تلخ» خوانده بود، همچنان ادامه دارد، مسعود اسداللهی، تحلیلگر مسائل خاورمیانه، پنج‌شنبه 16 آوریل 2020، در کانال تلگرامی خود گفته‌های سفیر ایران در پکن را گزارش داد.

بر اساس این گزارش، محمد کشاورززاده سفیر ایران به بعضی از همکاران خود در وزارت خارجه گفته که اظهارات سخنگوی وزارت بهداشت ایران و به گفته او «موج سواری فرصت طلبان»، باعث شده «احساسات عمومی مردم چین» جریحه‌دار شود.

به گفته این سفیر، اعتماد مردم چین به سفارت ایران در حدی است که یک میلیون یورو طی 24 ساعت به ایران کمک کردند اما اکنون به ایرانیان ناسزا می‌گویند.

کشاورززاده، اظهارنظر سخنگوی وزارت بهداشت ایران را «نسنجیده» دانست که «سودی» به همراه نداشت.

او، «شک و تردید و یا حتی بهانه برای تعلل در اجرای برخی توافقات» در سطح دولتی را از دیگر پیامدهای این موضوع عنوان کرد و افزود: «در هفته، چندین هواپیمای غول‌پیکر نیازهای اساسی ایران را از چین به ایران منتقل می‌کند».

سفیر ایران در پکن توضیح داد که با پیگیری‌های انجام شده بار دیگر مجوز پرواز این هواپیما صادر شد.

گفتنی است روز 5 مارس کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران به خبرنگار آناتولی گفت: «چین با ارائه آمار و مدارکش نسبت به بیماری کووید-19 شوخی تلخی با دنیا کرد. همه کشورهای درگیر این بیماری به استناد مدارک چین تصور کردند بیماری شبیه و آسان‌تر از بیماری آنفلوآنزا است».

این اظهارات با واکنش چانگ هوا، سفیر چین در تهران همراه بود، او در توئیتر خود نوشت: «وزارت بهداشت چین هر روز کنفرانس خبری برگزار می‌کند. پیشنهاد می‌کنم که شما برای نتیجه‌گیری اخبار آنها را به دقت بخوانید».

سپس عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم در توئیتی نوشت: «دولت و ملت چین پیشگام مبارزه با ویروس کرونا و اعطای کمک های سخاوتمندانه به سایر کشورها در اقصی نقاط جهان هستند. ایران همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده است».

این موضع‌گیری وزارت خارجه ایران با واکنش برخی از نمایندگان مجلس مواجه شد که اظهارات این وزارتخانه را «غیرعزت‌مندانه» توصیف کردند.

محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس ایران در حساب توییتر خود در همین رابطه نوشت: «اینجانب به همراه 16 نفر از نمایندگان طی تذکری به جواد ظریف به اظهارات غیر عزت‌مندانه‌ سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به سخنان سفیر چین در تهران اعتراض خود را ابراز داشتیم».

این نمایندگان در ادامه با اشاره به اینکه «سفیر چین در تهران باید به وزارت خارجه احضار شود و تذکر لازم به وی داده شود»، عملکرد وزارت خارجه را برخلاف خط مشی راهبردی «نه شرقی و نه غربی جمهوری اسلامی ایران» توصیف کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید