به‌ دنبال نقض حریم هوایی عراق سفیر ترکیه به وزارت خارجه احضار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه عراق روز پنج‌شنبه 16 آوریل، بر اساس بیانیه رسمی صادر شده از احمد الصحاف، سخنگوی این وزارت خانه، «با تند‌ترین عبارات، اقدام ترکیه که منجر به تلفات جانی و مالی گردید را محکوم کرد.»

وزیر امور خارجه عراق با احضار سفیر ترکیه در بغداد، مراتب اعتراض کشورش را طی یادداشتی، تسلیم او کرد.

«نقض آشکار»

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، به نقل از کانال تلگرامی خبرگزاری عراق، فرماندهی عملیات مشترک عراق، ساعاتی پیش، تجاوز به حریم هوایی عراق از سوی پهپادهای ترکیه را محکوم و آن را نقض آشکار حاکمیت عراق دانست و تاکید کرد، عراق کاملاً آماده همکاری و کنترل اوضاع امنیتی در مرزهای مشترک است.

این واکنش، پس از آن رخ داد كه پهپادهای ترکیه، روز چهارشنبه 15 آوریل، مبادرت به بمباران مواضعی در شمال عراق کردند که با واکنش فرماندهی پدافند هوایی عراق به نقض حریم هوای این کشور از سوی پهپادهای جنگی ترکیه، مواجه شد.

فرماندهی مشترک تأکید کرد که «اردوگاه پناهجویان کرد ترکیه» در نزدیکی شهر مخمور، هدف موشک قرار گرفت که منجر به کشته شدن دو زن شد.

وب سایت شبکه کُردی «رووداو» با بیان این که پهپادهای ترکیه، مقر حزب کارگر کردستان ترکیه (پ.ک.ک) در نزدیکی شهر مخمور را بمباران کردند، افزود، گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که در این بمباران، سه نفر کشته و شماری هم زخمی شدند.

اقدامی تجاوز‌کارانه

عبدالکریم خلف سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، بمباران ترکیه را «اقدامی تجاوز کارانه» دانست و افزود: «عملیات پهپاد ترکیه، نقض حریم هوایی عراق بود و یک اقدام تجاوز کارانه قلمداد شده و آنکارا به تنهایی، مسئولیت نتایج مترتب بر آن را بر عهده دارد.»

او با تأکید بر اینکه «دولت عراق، تمام تدابیر لازم در مقابله با هر گونه اقدام علیه خاک خود را به مورد در می‌آورد، افزود: «تکرار مداوم این اقدام، درحکم توهین به روابط میان دو کشور می‌باشد.»

از سوی دیگر، وزارت دفاع ترکیه از «خنثی سازی 4 اقدام تروریستی» وابسته به حزب کارگر کردستان ترکیه (پ.ک.ک) در حمله هوایی به کوهستان قندیل واقع در شمال عراق، خبر داد. وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای که در حساب کاربری خود در «توییتر» منتشر کرد، عنوان ساخت که نیروهای ترکیه با رصد تحرکات 4 «تروریست» در قندیل، مبادرت به بمباران هوائی منطقه کرده و این تروریست‌ها را نابود کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید