آمریکا: عملکرد قایق‌های سپاه پاسداران در خلیج خطرناک و تحریک‌‌آمیز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا شامگاه چهارشنبه 15 آوریل 2020 اعلام کرد که حرکت قایق‌های تندرو سپاه پاسداران ایران در آب‌های بین‌المللی در شمال خلیج «خطرناک و تحریک‌‌آمیز» است.

به گزارش خبرگزاری رویترز در بیانیه صادره از ارتش آمریکا آمده است که 11 قایق تندرو سپاه پاسداران ایران با نزدیک شدن به ناو پنجم نیروی دریایی آمریکا در آب‌های شمال خلیج ایجاد مزاحمت کرده‌اند.

بیانیه اضافه کرد: «قایق‌های تندرو ایرانی به فاصله 10 یاردی (تقریبا 10متری) کشتی وابسته به نیروهای گارد ساحلی آمریکا نزدیک شدند».

با افزایش تنش‌ میان تهران و واشینگتن طی سال‌های اخیر آب‌های خلیح همواره شاهد تکرار سناریو نزدیک شدن قایق‌های سپاه پاسداران به ناوهای جنگی آمریکا بوده است.

ایالات متحده آمریکا در 3 ژانویه 2020 قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران را در حمله‌ای پهپادی در اطراف فرودگاه بین المللی بغداد به قتل رساند.

در ابتدای ماه جاری حشمت‌الله فلاحت پیشه نماینده پارلمان ایران اعلام کرد ایران و ایالات متحده آمریکا به طوری غیر عادی به وقوع جنگ نزدیک می‌شوند.

هر دو طرف، تهران و واشینگتن درباره احتمال وقوع درگیری میان نیروهای آمریکایی و شبه‌نظامیان وابسته به ایران در عراق به همدیگر هشدار دادند.

تحرکات نیروهای آمریکایی برای مقابله با گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به تهران واکنش وزارت خارجه ایران را برانگیخت.

وزارت خارجه ایران با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد تحرکات ارتش آمریکا باعث «بی ثباتی فاجعه‌بار» در منطقه خواهد شد.

ایالات متحده آمریکا اخیرا بخشی از نیروهایش را از بعضی از پایگاه‌های نظامی عراقی انتقال داده و بر تعداد سامانه‌های موشکی ضد هوایی پاتریوت افزوده است.

بنا به گزارش ررونامه «نیویورک تایمز» همچنین منابع آمریکایی طی روزهای گذشته تاکید کردند که پنتاگون برای حمله و انتقام احتمالی از شبه‌نظامیان عراقی هم‌پیمان با رژیم ایران و به ویژه گروههای شبه‌نظامی «گردان‌های حزب الله عراقی»، طرح‌ریزی می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم