معاون وزیر بهداشت ایران: قطعاً آمار دقیق مبتلایان کرونا بیش از آمار رسمی است

«آمار دقیق مبتلایان کرونا قابل برآورد نیست»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران گفته است، با توجه به محدودیت تعداد تست، امکان برآورد دقیق همه مبتلایان به ویروس کرونا وجود ندارد.

علیرضا رئیسی روز دوشنبه 14 آوریل، در نشست خبری با تاکید بر اینکه در هیج کشوری برآورد دقیقی وجود ندارد گفت: «بطور قطع آمار واقعی بیش از آمار رسمی است اما اینکه آمار رسمی را ضرب در دو یا سه یا عدد دیگری بکنیم درست نیست».

به گزارش ایرنا، معاون وزیر بهداشت ایران در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت این کشور، برگزار شد در پاسخ به سئوال خبرگزاری رسمی ایران، گفت:«در مورد آمار واقعی برای خیلی بیماری ها امکان برآورد داریم چون بیماری برای ما شناخته شده است اما در مورد کرونا هنوز شناخت کافی نداریم و حتی در مورد سرایت آن از یک نفر اول در چین اعلام شد که از یک نفر به 3.8 است اما بعد گفته شد قدرت سرایت از یک نفر به 1.8 نفر است

او افزود: «با توجه به اینکه هنوز شیوع بیماری ادامه دارد و درصد زیادی از بیماران علامت ندارند، یکی از راه‌ها این است کل افراد را تست کنیم و برآورد شیوع کنیم».

رئیسی گفت: «میزان سرایت و شیوع در جایی مثل قم یا گیلان قطعا با میزان شیوع با برخی استان‌های جنوبی کشور خیلی میزان شیوع پایین تر متفاوت است و نمی توانیم آمار 5 برابر یا 6 برابر آمار رسمی را به عنوان برآورد اعلام کنیم.»

معاون وزیر بهداشت ایران افزود: «اقدام دیگری که انجام می دهیم این است که با توجه به اینکه افرادی که این بیماری را گرفته اند و بعد بهبود پیدا کرده اند بحث تست سرولوژیک که می توان افراد را تست کرد که آیا مواجهه قبلی داشته‌اند یا نه که بحث‌های زیاید دارد و البته این تست هم کاذب بالایی دارد».

رئیسی در بخشی از سخنانش گفت: «فعلا برآورد دقیقی نمی شود از آمار واقعی داشته باشید و نی توانیم در دو یا سه ضرب کنیم اما اما قطعا مواردی که کشف کردیم، آمار واقعی نیست و هیچ جای دنیا به جز کره جنوبی که میزان تست آنها بالا بود. سایر کشورها فرصت نشده جمعیت بزرگی تست انجام شود برآورد دقیقی وجود ندارد.»

در حالی که معاون وزیر بهداشت ایران دلیل عدم واقعی بودن آمار رسمی را به کمبود امکانات در زمینه تست و آزمایش همه مردم این کشور عنوان می‌کند، اما مخالفان جمهوری اسلامی می‌گویند حتی آمار و اطلاعات رسمی و دقیق که نهادهای دولتی از موارد مبتلایان و فوتی‌های ناشی از بیماری کرونا در دسترس دارند، عمدا سانسور می‌شود.

مخالفان بر این باورند که رژیم جمهوری اسلامی با پنهانکاری بر مسئله شیوع بیماری کرونا در روزهای اول ظهور این ویروس در ایران برای کشاندن مردم به پای صندوق‌های رای‌گیری انتخابات پارلمانی و خبرگان و همچنین برای شرکت دادن توده‌ها در راهپیمایی 22 بهمن، باعث انتشار بیشتر این بیماری در مناطق مختلف ایران شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم