در انتظار روسیه پس از موافقت 4 عضو دائمی شورای امنیت با آتش‌بس جهانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین، امروز چهارشنبه 15 آوریل، اعلام کرد که دیپلمات‌های روس در مورد پیشنهاد آتش‌بس جهانی که توسط دبیرکل سازمان ملل‌متحد با توجه به شیوع کورونا ارائه شده، در حال گفت‌وگو هستند.

او گفت: «پس از اتمام کار و توافق با شرکا، داده‌های مربوطه در این زمینه، منتشر خواهد شد.»

Advertisement

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، پیشتر اظهار داشت که وی موافقت سه عضو از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل را برای حمایت از خواست سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس در سرتاسر جهان را گرفته، تا بشریت در برهه کنونی، توجه خود را تماما بروی مقابله با ویروس کرونا متمرکز سازد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل‌متحد، در 23 مارس با تاکید بر لزوم برقراری آتش‌بس جهانی، به فروپاشی نظام سلامت در کشورهای آسیب دیده از جنگ و هدف قرار دادن پرسنل پزشکی باقیمانده در عملیات‌های جنگی، اشاره کرد.

ماکرون اظهار داشت که شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ، و بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، همگی حمایت خود را از فراخوان آتش‌بس جهانی گوترش اعلام کردند. رئیس‌جمهور فرانسه امیدوار است در ساعات آینده، موافقت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را با این فراخوان جلب کند.

او در سخنانی به رادیو بین‌المللی فرانسه افزود: «من در آغاز این ابتکار عمل، با پوتین صحبت داشتم اما پس از گرفتن اطمینان خاطر از دیگر رهبران، با او صحبتی نکردم. تا چند ساعت دیگر با ایشان تماس خواهم گرفت.»

ماکرون افزود: «فکر می‌کنم پرزیدنت پوتین، قطعاً موافقت خواهد کرد و روزی که ایشان موافقت خود را اعلام کند، ما قادر خواهیم بود یک کنفرانس ویدئویی برگزار کنیم و این فراخوان را به روشی رسمی، قدرتمند و مؤثر منعکس سازیم.»

شورای امنیت سازمان ملل‌متحد نخستین بار در 9 آوریل به منظور بحث و گفت و گو در مورد بحران کرونا تشکیل جلسه داد که طی آن، 15 عضو این شورا، تلاش سترگی را برای حصول توافق در مورد هر گونه اقدامی در این راستا، به خرج دادند.

پنج کشور دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل‌متحد عبارتند از: ایالات متحده، چین، فرانسه، روسیه و بریتانیا. این کشورها درحال بررسی پیش نویس قطعنامه‌ای هستند که توسط فرانسه تهیه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم