پمپئو: واشینگتن برای ایجاد دگرگونی بنیادین در سازمان بهداشت جهانی می‌کوشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا، امروز سه‌شنبه 14 آوریل، اظهار داشت كه ایالات متحده به دنبال ایجاد «دگرگونی بنیادین» در سازمان بهداشت جهانی است؛ او این سخنان در راستای تهدیدهای آمریکا جهت متوقف کردن کمک‌های مالی به این سازمان در زمانی مطرح کرد که جهان شاهد تاخت و تاز ویروس كرونا است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریكا، تهدید کرده است كه این هفته، مواضع خود را در مورد حمایت‌های مالی آمریكا از این سازمان بین‌المللی حاضر در خط مقدم پاسخ به پاندمیک مرگبار، اعلام خواهد کرد.

ایالات متحده، بزرگترین اهداکننده کمک مالی به سازمان جهانی بهداشت به شمار می‌آید؛ به‌طوری‌ که سال گذشته، 400 میلیون دلار کمک مالی به این سازمان کرده است.

پمپئو که با رادیوی فلوریدا مصاحبه می‌کرد، گفت: «سازمان جهانی بهداشت در طول تاریخ خود، کارهای سترگی انجام داده است اما متأسفانه، این بار عملکرد خوبی نداشت.»

وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه «ما در تلاش برای ایجاد دگرکونی بنیادین هستیم»، خاطر نشان کرد: «برای اطمینان از اجرای تعهدات مهم مرتبط با بهداشت جهانی، تصمیم گیری متفاوتی لازم است»، او همچنین بر لزوم حفظ سلامت آمریکایی‌ها تاکید کرد.

ابتلاء به ویروس کرونا منجر به مرگ بیش از 23.500 نفر در ایالات متحده شده که از این لحاظ در صدر کشورهای جهان قرار دارد.

دولت ترامپ می‌گوید که سازمان جهانی بهداشت پس از ظهور ویروس کورونا در اواخر سال گذشته در شهر ووهان چین، تا حدود زیادی به اظهارات رسمی مقامات این کشور درباره شیوع کرونا اعتماد کرده بود.

سازمان جهانی بهداشت در هفته‌های نخست شیوع این بیماری با استناد به اظهارات پزشکان چینی، گفته بود که هیچ اطلاعاتی در مورد انتقال ویروس در میان انسان‌ها وجود ندارد و از شفافیت چین در اطلاع‌رسانی پیرامون کرونا، تقدیر کرده بود.

مدافعان سازمان جهانی بهداشت می‌گویند، در صورتی که این سازمان مبادرت به چالش‌جوئی با چین می‌کرد، این کشور از اطلاعات‌رسانی به سازمان جهانی بهداشت درباره کرونا خودداری می‌کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید