دادگاه لوکزامبورگ: 1.6 میلیارد دلار ایران آزاد نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک دادگاه در لوکزامبورگ با صدور بیانیه‌ای، اعلام کرد که روند دادرسی در پرونده مربوط به دارایی‌های مسدود شده ایران ادامه دارد و 1.6 میلیارد دلار این کشور هنوز در لوکزامبورگ آزاد نشده و مسدود است.

پس از آنکه مقامات ایران از جمله حسن روحانی، آزادسازی دارایی‌های این کشور در لوکزامبورگ را اعلام کردند، خبرگزاری لوکزامبورگ، با رد گفته‌های ‌رئیس‌جمهوری ایران، به نقل از یک دادگاه در این کشور، اعلام کرد که 1.6 میلیارد دلار ایران، همچنان مسدود است و روند دادرسی در این پرونده همچنان ادامه دارد.

حسن روحانی، یکشنبه 12 آوریل، در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا از آزادسازی یک میلیارد و 600 میلیون دلار اموال بلوکه شده ایران خبر داد و گفت: «موفقیت خوب این روزها آنجایی است که حقوق‌دانان، وزارت خارجه و بانک مرکزی توانستند پول بلوکه شده ما در لوکزامبورگ را پس بگیرند».

بر اساس گزارش همشهری، علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران نیز روز دوشنبه اعلام کرد که ایران سعی می‌کند تا پول‌های آزاد شده را تبدیل به دارو و کالای مورد نیاز مردم در شرایط فعلی کند.

چندی پیش، دادگاهی در نیویورک در سال 2012 از ایران خواست تا 7 میلیون دلار خسارت به دلیل حملات 11 سپتامبر بپردازد، زیرا این کشور به شبه‌نظامیان القاعده برای تدارک این حمله، کمک کرده بود. ایران این اتهام را رد و از پرداخت پول خودداری کرد.

اما هنگامی که تحریم‌های بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای تهران اعمال شد، 1.6 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در لوکزامبورگ مسدود شد و حتی زمانی که تحریم‌ها در سال 2016 برداشته شد، دارایی‌ها تا زمان دادخواهی مسدود شدند. این دارایی‌ها تا زمانی که این رویه به اتمام برسد، مسدود باقی می‌مانند.

در سال 2011 عده‌ای از قربانیان حملات 11سپتامبر از یک قاضی فدرال در نیویورک به نام «جورج بی دانیلز» خواستند علیه ایران حکم صادر کرده و این کشور را به پرداخت غرامت به قربانیان این حمله محکوم کند. به گفته این افراد، ایران به گروه تروریستی القاعده برای اجرای این حمله کمک کرده است.

در پی این شکایت، دادگاهی در نیویورک در سال 2012، حکمی را صادر کرد که بر اساس آن، ایران باید 7 میلیارد دلار غرامت به خانواده‌ها و وراث قربانیان حملات 11 سپتامبر پرداخت کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم