.
.
.

تصویری؛ اولین کارخانه تولید ماسک و بسته‌های محافظتی در شهر کابل به فعالیت آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان اعلام کرد، اولین فابریکه (کارخانه) تولید ماسک و بسته های محافظتی در برابر ویروس کرونا سه شنبه 14 آوریل در شهر کابل به فعالیت آغاز کرد.

براساس اعلامیه ای این وزارت، فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان گفت، این نخستین فابریکه تولیدی ماسک و بسته های محافظتی است که در کابل ایجاد شده است. این فابریکه روزانه 10 هزار بسته محافظتی تولید می‌کند.

فیروز اضافه کرد: «با توجه به افزایش نرخ بسته های محافظتی و ماسک در بازارهای جهانی، ایجاد این فابریکه ما را در تهیه بسته های محافظتی کمک می‌کند. نظر به ارزیابی دیگر کشورها حدود 10 درصد کارمندان صحی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و حفاظت از جان کارمندان صحی و تهیه بسته های محافظتی برای داکتران مسوولیت ما است تا با فراهم سازی بسته های محافظتی جان کارمندان صحی را نجات دهیم».

وی ادامه داد: «ما در تلاش استیم تا ساعت کاری کارمندان صحی را با استخدام کارمندان جدید کاهش دهیم و نیز امتیازات آنان را بیشتر می‌نماییم».

وزیر صحت عامه افغانستان تاکید کرد، بیشترین افراد مبتلا به کرونا از اثر تشویش‌ های روانی جان شان را از دست می ‌دهند و این وزارت برای تقویت روان بیماران کرونا مشاوران روانی استخدام می کند.

فیروز علاوه کرد، در 24 ساعت گذشته 49 رویداد مثبت تازه در کشور ثبت شده که با این موارد، تعداد مبتلایان ویروس کرونا به 714 تن رسیده است و از این میان 40 تن شفایاب و 23 تن فوت نموده است.

وی از مردم خواست ویروس کرونا را جدی بگیرند به رهنمودهای صحی برای حفاظت از جان خود و مردم رعایت نمایند.

وزیر صحت عامه افغانستان تاکید کرد: «تنها راه پیش‌گیری از ویروس رعایت رهنمودهای صحی است. شستن دست‌ها چندبار در روز به مدت 30 ثانیه، استفاده از ماسک در مکان‎های مزدحم، خودداری از دست دادن، روبوسی، بغل کشی، بلند بردن مقاومت بدن با استفاده از ویتامین سی از جمله راه های موثر در پیش‌گیری از این ویروس می ‌باشند».

قابل ذکر است که اولین فابریکه(کارخانه) تولید ماسک در شهر هرات در غرب افغانستان نیز با ظرفیت تولید 60 هزار ماسک در روز به تاریخ 26 فوریه 2020 به فعالیت آغاز کرد.