ترامپ: تا آخر هفته در مورد بازگشایی اقتصاد تصمیم‌گیری‌ خواهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا شامگاه دو‌شنبه 13 آوریل 2020 تاکید کرد که ایالات متحده علی‌رغم افزایش تعداد مبتلایان، در مبارزه با ویروس جدید کرونا پیشرفت‌هایی حاصل کرده است.

او گفت تا آخر این هفته در مورد آغاز مجدد فعالیت‌های اقتصادی تصمیم‌گیری‌ خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شامگاه دوشنبه به وقت محلی در کنفرانس خبری روزانه کمیته بحران درباره تحولات شیوع همه‌گیر کرونا با اشاره به این‌ که تدابیر اتخاذه شده از سوی کشورش درست بوده و از شمار مبتلایان به ویروس کرونا کاسته است، افزود که او پیش از وقوع هر گونه فوتی بر اثر ابتلا به کرونا، محدودیت‌های مسافرتی را اعمال کرده است.

او همچنین با تاکید این که کشورش تدابیر پیشگیرانه در برابر کرونا را به موقع انجام داده است، افزود «تعداد فوتی‌های ما در مقایسه با دیگر کشورها و تعداد جمعیت، پایین است».

ترامپ افزود«موضوع بازگشایی اقتصاد را بررسی می‌کینم و رئیس جمهوری اختیارات و قدرت اتخاذ تصمیم‌های نهایی را دارد و بدون موافقت من ایالت‌ها قادر به انجام چیزی در این‌باره نیستند».

ترامپ همچنین اعلام کرد «ترجیح می‌دهم با فرمانداران ایالت‌ها درباره بازگشایی اقتصاد به توافق برسم اما اگر ناچار شوم تصمیمم را تحمیل خواهم کرد».

از ملک سلمان و ولی‌عهدش تشکر می‌کنم

ترامپ با اشاره به توافق اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت، گفت: « از ملک سلمان و ولی‌عهدش و رئيس جمهوری روسیه بابت دستیابی به توافق کاهش تولید نفت تشکر می‌کنم».

او همچنین خاطرنشان کرد که « در نهایت امر کاهش تولید نفت به 20 میلیون بشکه در روز خواهد رسید» و افزود که او درباره موضوع نفت با پادشاهی عربی سعودی و روسیه رایزنی کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت کشورش به کشورهایی که نیاز به دستگاه‌های کمک تنفس دارند، کمک خواهد کرد.

سه میلیون تست تشخیص کرونا

ترامپ همچنین تاکید کرد که تاکنون بیش از 3 میلیون آزمایش تشخیص کرونا در کشورش انجام شده است.

از سویی آنتونی فائوچی مدیر انستیتو ملی آلرژی و بیماری‌های واگیردار آمریکا ضمن بیان این‌ که 15 روز قرنطینه برای مبارزه با ویروس کرونا کافی نیست، در عین حال افزود« در مقابل اما تعداد زیادی به دلیل این اقدامات زیان (اقتصادی) دیدند».

او همچنین افزود: «هنگامی که به ضرورت اتخاذ تدابیری برای منع انتشار ویروس کرونا توصیه کردم دونالد ترامپ توصیه‌های من را پذیرفت».

آمریکا با بیش از 23 هزار فوتی کرونایی

علاوه بر این شمار جان باختگان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در ایالات متحده آمریکا دوشنبه به بیش از 23 هزار مورد فوتی افزایش یافت.
بنا به آمار ارائه شده از سوی خبرگزاری رویترز برخی مسئولان گفتند که مرحله بسیار بد احتمالا به پایان رسیده و شیوع همه‌گیر ویروس کرونا ممکن است این هفته به اوج خود برسد.

آمریکا به عنوان سومین کشور پر جمعیت جهان بیشترین تعداد مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا را به خود اختصاص داده است.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایالات متحده آمریکا تاکنون به نزدیک به 570 هزار تن رسیده است در حالی که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سرتاسر جهان به بیش از 1.8 میلیون نفر رسیده است.

این در حالی است که روز گذشته 1513 تن در آمریکا جان خود را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند. این تعداد از 6 آوریل جاری تاکنون کمترین تعداد روزانه فوتی‌ها در ایالات متحده بوده است.

همچنین تا کنون بیشترین تعداد مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در ایالت نیویورک به ثبت رسیده که بالغ بر بیش از10 هزار فوتی است.

مقامات آمریکایی از هفته‌ها پیش محدودیت‌هایی را اعمال کردند که برای ممانعت از گسترش شیوع کرونا مردم را در مناطق زیادی از ایالات متحده آمریکا به ماندن در خانه‌هایشان ملزم کرده که این اقدامات باعث زیان‌های اقتصادی بزرگی شده است.

از طرفی مسئولان و قانونگذاران آمریکایی رایزنی‌های‌شان را برای تعیین زمان بازگشایی مجدد بخش‌های اقتصادی آغاز کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم