پرفسور دانشگاه آکسفورد: واکسن ضد کرونا تا سپتامبر سال جاری آماده می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک گروه از پژوهشگران علوم پزشکی در دانشگاه آکسفورد اعلام کردند، واکسن ضد ویروس کرونا ممکن است تا اوایل ماه سبتامبر سال جاری آماده شود.

به گزارش روزنامه بریتانیایی «دیلی میل»، سارا گیلبرت استاد واکسن‌شناس دانشگاه آکسفورد و رئیس گروهی از پژوهشگران که مشغول تهیه واکسن ضد ویروس کرونا هستند، گفته است به میزان 80% مطمئن است که گروه تحت اشراف او تا آوایل پاییز موفق به تهیه واکسن ضد کرونا خواهد شد.

پرفسور گیلبرت افزود که او ماه گذشته امیدوار بود كه تولید واكسن ضد کرونا تا آواخر سال 2020 به پایان برسد ، اما در حال حاضر او خوش‌بین‌تر شده است زیرا آزمایشات بالینی بر تعدادی از انسان‌ها در دو هفته آینده آغاز می‌شود.

پرفسور گیلبرت گفت: «دولت بریتانیا اعلام کرد، روند ساخت میلیون‌ها دوز از این واکسن که مراحل اولیه امیدوار کننده‌ای را نشان داه است را تأمین خواهد کرد تا به سرعت در سطح گسترده‌ای برای استفاده در دسترس بیماران قرار گیرد».

علیرغم هشدارهای قبلی مبنی بر اینکه روند تولید واکسن ممکن است 18 ماه طول بکشد ، پرفسور گیلبرت به روزنامه تایمز گفت که اگر اوضاع کاملاً خوب پیش برود، انتظار می‌رود واکسن در ماه سپتامبر تولید شود.

تیم تحقیقاتی دانشگاه آکسفورد به سرپرستی پرفسور گیلبرت ، یکی از ده‌ها تیم دانشمندان و محققان در سراسر جهان که برای یافتن یک واکسن ضد کرونا تلاش می‌کنند. این تیم اما در جستجوی راه حلی سریع برای پایان دادن به وضعیت غم انگیزی ناشی از شیوع این بیماری است که نه تنها بریتانیایی‌ها به میزان بالایی به آن مبتلا شدند بلکه مردم سراسر جهان اکنون به این بیماری گرفتار هستند.

این اظهارات امیدوارکننده پرفسور گیلبرت در حالی بیان می‌شود كه كارشناسان بهداشت می‌گویند ویروس كرونا در مقایسه با بسیاری از ویروس‌های تنفسی بویژه آنفلوانزا به کندی عمل می‌کند و به مدت طولانی‌تری در بدن باقی می‌ماند.

برخی دانشمندان و متخصصان ویروس شناسی بر این باورند که تهیه و توزیع جهانی واکسن برای ویروس کرونا تا 18 ماه طول می‌کشد اما پروفسور گیلبرت می‌خواهد روند آزمایش را تسریع بخشد و به داوطلبان امکان دهد تا به سرعت به شکل طبیعی به این ویروس مبتلا شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید