بانک مرکزی امارات برای فروکاست تاثیرات کرونا 50 میلیارد درهم اختصاص داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عبدالعزیز الغریر، رئیس شورای اداری اتحادیه بانک‌های امارات متحده عربی روز یکشنبه 12 آویل در مصاحبه‌ای با تلویزیون العربیه، گفت: «مبلغ 50 میلیارد درهم به عنوان بسته كمكى به شرکت‌ها و اشخاصی که از بحران ناشی از بیماری کرونا متاثر شده یا زیان دیده‌اند در نظر گرفته شده است».

الغریر در این مصاحبه گفت:«کارمندان بخش بانکی با دیگر بخش‌های اقتصادی در حال ارتباط هستند تا اطلاعاتى صحیح و مفید از شرایط فعلی و تحولات و پیامدهای ناشی از بیماری کرونا در آینده در اختيار بانک‌ها قرار دهند».

Advertisement

رئیس شورای اداری اتحادیه بانک‌های امارات افزود:«مسئولیت گذر از این بحران بر عهده همه است همه موسسات و شرکت‌ها نیز مسئوليت دارند. با توجه به شرایط پیش آمده آنها هم باید دست به اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه بزنند و برخی هزینه‌های غیر ضروری را کاهش دهند».

او تاکید کرد که بخش‌های اقتصادی اکنون باید در این دوره با بودجه‌های فصلی یا سه ماهه پروژه‌های خود را ادامه دهند نه با بودجه‌های سالانه تا اينكه اوضاع تغییر شود.

الغریر تأکید کرد:«هیچ نوع نقصى تغييرى غیر منتظره یا مشکلى در نقدینگی بانک‌هایی امارات وجود ندارد. حجم سپرده‌ها در ماه مارس هیچ تغییری نکرده و برداشت غیر معمول از سپرده‌های بانکی نیز نداشتیم».

او گفت:«بحران فعلی با بحران های قبلی فرق مى‌کند، در حال حاضر مردم از تعامل و داد وستد تجاری از طریق نقد اجتناب می‌ورزند و دلیلش هم ترس مردم از انتقال ویروس كرونا از طریق پول است لذا بیشتر معاملات تجاری به وسیله کارت‌های الکترونیکی و از طریق سیستن سویفت‌بنک انجام می‌گیرد».

الغریر تاکید کرد ، بانک‌های امارات متحد عربی تاکنون هیچ محدودیتی برای مشتریان خود در زمینه برداشت پول نقد قرار نداده است.

درمورد کار بانک‌ها ، الغریر گفت: « 97٪ از کارمندان بانک‌ها از خانه کار می کنند و همه کارها به طور عادی و بدون اینکه تحت تأثیر قرار گیرند ، پیش می‌روند».

او گفت که حمایت‌های ارائه شده از سوی کشور امارات از حیث حجم مبالغ از همه کشورهای عربی خلیج بزرگترین است. اکنون مسئولیت بر عهده بخش بانکی قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: «ارزش بسته کمکی 256 میلیارد درهم بود که 205 میلیارد درهم به عنوان حمایت از نقدینگی با آزاد سازی نیاز بانک مرکزی و 50 میلیارد درهم براى کاهش نیازهای سرمایه بود».

رئیس شورای اداری اتحادیه بانک‌های امارات گفت، تصمیم بانک‌های امارات برای رونمایی از این بسته‌های حمایتی چند میلیارد درهمی در راستای تعدیل آثار اقتصادی برخاسته از شیوع ویروس کرونا، در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، بانک‌ها مجازند تا سپرده‌های سرمایه خود را آزاد کنند و تا سقف 50 میلیارد درهم دیگر در اختیار بانک‌هاى وام‌دهنده قرار دهند.

امارات متحده عربی پیشتر در ماه مارس نیز از یک «طرح حمایت اقتصادی هدفمند»، شامل بسته کمکی 100 میلیارد درهمی خبر داد که از طریق وام‌های بدون بهره در اختیار بانک‌های کوچک برای حمایت از شرکت‌های فعال در بخش اقتصادی این کشور قرار می گیرد.

همزمان با آنکه اپیدمی جهانی کرونا، مقامات کشورها را مجبور به اعمال محدودیت‌های مسافرتی، تعطیلی مدارس و حتی اجرای قرنطینه کامل کرده است، بانک‌های مرکزی سرتاسر جهان از بسته‌های محرک اقتصادی اضطراری خود رونمایی کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم