اطلاعات کردستان عراق نقش خود در تحویل زندانی اعدام شده در ایران را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آسایش، نیروهای امنیتی اقلیم کردستان روز یکشنبه 12 آوریل 2020 با انتشار بیانیه‌ای اخبار منتشر شده درباره نقش این نهاد امنیتی در تحویل مصطفی سلیمی، زندانی سیاسی کُرد به ایران را تکذیب کرد و گفت این فرد را نمی‌شناسد و هیچ اطلاعاتی درباره او ندارد.

پیش از این گزارش شده بود که مصطفی سلیمی زندانی سیاسی کُرد که به همراه بیش از 70 زندانی دیگر در جریان شورش در زندان سقز موفق به فرار شد، پس از آنکه خود را به خارج از مرزهای ایران در کردستان عراق رساند؛ توسط «نیروهای امنیتی اقلیم کردستان» (آسایش) دستگیر و به ایران تحویل داده شد و در نهایت صبح امروز شنبه 11 آوریل 2020 پس از تحمل 17 سال حبس اعدام شد.

Advertisement

در بیانیه‌ای که مدیریت عمومی آسایش سلیمانیه عراق منتشر کرد، آمده «دولت اقلیم کردستان از روز 14 مارس 2020 برای مقابله با کرونا دستور منع رفت و آمد صادر کرده و نیروهای آسایش از آن زمان تا کنون خود را ملزم به اجرای این دستور کرده و هیچ ماموریت دستگیری در بخش پنجوین و منطقه گرمک به این نیروها محول نشده است.»

در این بیانیه همچنین از اسماعیل رحمانی، مسئول روابط عمومی حزب دموکرات کردستان ایران نقل شده که هیچ اطلاعاتی درباره ورود مصطفی سلیمی به جنوب کردستان در دست نیست و هیچ نشانه‌ای هم مبنی بر بازپس فرستادن او به ایران از این منطقه وجود ندارد.

آسایش گزارش‌های منتشر شده از سوی برخی روزنامه‌نگاران در این‌باره را تکذیب و آنها را متهم به تلاش برای لکه‌دار کردن نهادهای رسمی دولت اقلیم کردستان کرد.

علی جوانمردی، روزنامەنگار اهل شرق کردستان با انتشار ویدیوی اعلام کردە بود که «آسایش اتحادیەی میهنی کردستان مصطفی سلیمی را بە تیم‌های قرارگاه رمضان سپاه پاسداران ایران تحویل دادە است.»

روز جمعه 10 آوریل 2020 خانواده مصطفی سلیمی برای آخرین ملاقات به زندان فراخوانده شدند. یکی از بستگان نزدیک این زندانی اعدام شده گفت «در این ملاقات مصطفی سلیمی تائید کرده است که از سوی نیروهای امنیتی اقلیم کردستان موسوم به «آسایش» بازداشت شده است.»

جوتیار عادل سخنگوی دولت اقلیم کردستان، روز شنبه 11 آوریل، در بیانیه‌ای از استرداد زندانی سیاسی مصطفی سلیمی به جمهوری اسلامی ایران اظهار بی‌اطلاعی کرد.

سخنگوی دولت اقلیم کردستان در این بیانیە گفته است: «در بسیاری از رسانەهای خبری اعلام شدە است کە یکی از شهروندان سقزی بە نام مصطفی سلیمی کە بە اقلیم کردستان پناه آورده، در مرز پنجوین از سوی آسایش بە ایران تحویل داده شده است. دولت اقلیم کردستان از این موضوع اطلاع نداشته و اگر چنین چیزی روی دادە باشد، بدون اطلاع دولت اقلیم کردستان انجام شده است.»

اخیرا پس از افزایش مطالبات برای آزادی و درخواست‌ها برای آزادی مشروط یا مرخصی از طرف زندانیان فشارها و تهدیدها علیه زندانیان و مخصوصا زندانیان سیاسی ایران بیشتر شده، و مسئولان زندان محدودیت‌های بیشتری را علیه زندانیان مانند محدودیت ملاقات و تماس تلفنی و .... اعمال کرده‌اند.

یکی از خونین‌بارترین اعتراضات‌‌ها در زندان‌های ایران در دو زندان سپیدار و مرکزی اهواز رخ داد، سازمان عفو بین‌الملل روز پنج‌شنبه 9 آوریل 2020 در بیانیه‌ای اعلام کرد نیروهای امنیتی ایران در اعتراضات دو زندان سپیدار و مرکزی اهواز 15 زندانی را کشته و تعداد زیادی را زخمی کردند.
در بیانیه سازمان عفو بین‌الملل آمده که «در تاریخ 30 مارس و 31 مارس، طبق منابع مستقل از جمله خانواده‌های زندانیان، نیروهای امنیتی برای سرکوب اعتراضات در زندان سپیدار و زندان شیبان در شهر اهواز در استان خوزستان از زور بیش از حد استفاده کردند… رئیس نیروی انتظامی استان خوزستان اذعان داشت که اعضای سپاه و نیروی بسیج شبه نظامی این اعتراضات را پس از آنکه برخی از زندانیان سطل آشغال را به آتش کشیدند سرکوب کردند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم