کمبود ذخایر خونی در 9 استان ایران در پی شرایط شیوع کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران روز شنبه 11 آوریل 2020 با اشاره به کاهش اهدای خون در برخی استان‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، گفت که این وضعیت باعث ایجاد کمبود خون در 9 استان شده است.

به گزارش «خبرگزاری میزان»، بشیر حاجی‌بیگی در تشریح وضعیت ذخیره خونی ایران برای بیماران خاص در شرایط اپیدمی کرونا، گفت: «در حال حاضر در استان‌های سیستان و بلوچستان، مازندران، گیلان، فارس، خوزستان، کرمان، تهران، هرمزگان و بوشهر برای بیماران خاص و تالاسمی کمبود خون داریم.»

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران خاطرنشان کرد: «نزدیک به 20 درصد از خون اهدائی به بیماران تالاسمی و بیماران خاص می‌رسد که نیاز روزانه به خون دارند، از آنجایی که نمی‌توانیم خون لازم برای این افراد را پس از 48 ساعت فرآوری کنیم، مشخص می‌کند که نیاز به اهدای خون روزانه برای این بیماران تا چه اندازه حیاتی تلقی می‌شود».

حاجی بیگی گفت: «تهران جزو کلان‌شهر‌هایی است که با داشتن 160 بیمارستان و مرکز درمانی، پرمصرف‌ترین شهر از نظر مصرف خون است. فعلا برای تامین خون در بیمارستان‌های تهران هیچ مشکلی نداریم.»

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در ادامه تصریح کرد: «یک درصدد از اهداکنندگان خون در کشور، AB مثبت هستند که از نایاب‌ترین گروه‌های خونی کشور به حساب می‌آید. در برخی از بیمارستان‌های کشور نیاز به خون برای بیماران خاص و تالاسمی بیشتر است.»

او در پایان اشاره کرد: «در سال 98 مشارکت کم‌رنگ بانوان را برای اهدای خون داشته‌ایم. تمام افرادی که بالای 50 کیلو‌گرم و جوان هستند، می‌توانند خون اهدا کنند. سهم بانوان در اهدای خون 4.3 درصد است، در حالی که 20 میلیون زن وجود دارد که از شرایط اهدای خون برخوردار هستند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم