نماینده امریکا در ناتو: افغانستان دیگر به پناهگاه امن تروریستان تبدیل نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کی بیلی هاچیسون، نماینده امریکا در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شنبه 11 آوریل در توییتی نوشت، افغانستان دیگر به پناهگاه امن «تروریستان» تبدیل نخواهد شد.

هاچیسون نوشت، ایالات‌متحده امریکا و ناتو تا برقراری صلح و ثبات در افغانستان در کنار افغان‌ها و نیروهای امنیتی افغان می‌ایستند.

وی در ادامه نوشت: «ما (امریکا و ناتو) به تصمیم خود متحد هستیم و هرگز اجازه نمی‌دهیم که افغانستان بار دیگر به پناهگاه امن تروریستان تبدیل شود و سرزمین ما را تهدید کنند».

این اظهارات در شرایطی بیان شده که امریکا با طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 توافقنامه صلح امضا کرد که براساس آن، نیروهای خارجی باید تا 14 ماه دیگر از افغانستان خارج شوند.

این توافقنامه تاریخی پس از 18 ماه تلاش امریکا امضا شد و مقام‌های امریکایی همواره تاکید کرده است که خروج نیروهای خارجی با در نظرداشت اوضاع و شرایط افغانستان صورت خواهد گرفت.

اما محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان گفته است، تمام توافقنامه صلح امریکا با طالبان «مشروط» است.

در همین حال، مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا می گوید، امریکا روابط دوامدار و پایدار اش را با افغانستان حفظ خواهد کرد و نباید «تروریستان» از خاک این کشور علیه امریکا استفاده کند.

از سوی دیگر، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفته است: «همه متعهدین ناتو از توافقنامه صلح امریکا با طالبان حمایت می کنند تا جنگ دو دهه پایان یابد و این توافقنامه یک پیروزی برای صلح و مردم افغانستان است».

هم زمان با امضای توافقنامه صلح امریکا با طالبان، حکومت افغانستان و امریکا اعلامیه ای مشترک نشر کردند.

در این اعلامیه آمده: «ایالات متحده بعد از اعلان این اعلامیۀ مشترک و توافق با طالبان در مدت 135 روز شماری نیروهای نظامی اش را در افغانستان به 8600 نفر کاهش می دهد و دیگر تعهدات شان را براساس توافقنامه صلح امریکا با طالبان عملی خواهد کرد».

در ادامه اعلامیۀ مشترک ذکر شده: «در تطابق با ارزیابی و تشخیص مشترک از سوی ایالات متحده امریکا و جمهوری اسلامی افغانستان، ایالات متحده، متحدین و ائتلاف بین المللی بقیه نیروهای شان را در جریان 14 ماه بعد از اعلان این اعلامیۀ مشترک و توافقنامه امریکا و طالبان از افغانستان خارج نموده و تمام نیروهایش را از پایگاه های باقی مانده، مشروط به اجرای تعهدات طالبان در توافقنامه بین ایالات متحده و طالبان از افغانستان خارج می کنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید