عفو بین‌الملل: با شیوع کرونا به آزادی زندانیان زن افغانستان اولویت داده شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل به تازگی با نشر اعلامیه‌ای از دولت افغانستان خواست، در روند آزادی زندانیان مبنی بر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، به آزادی زندانیان زن اولویت داده شود.

در این اعلامیه تاکید شده که شیوع ویروس کرونا در افغانستان در حال افزایش است و زندانیان زن با کودکان‌شان در زندان هستند و آنها در معرض تهدید بیشتر قرار دارند.

براساس این اعلامیه، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان با گذشت هر روز افزایش می‌یابد و زندانیان که در محل‌های شلوغ قرار دارند در خطر جدی هستند و در برخی سلول‌ها زندان، نزدیک به پنج نفر نگهداری می‌شوند که آنها به لوازم بهداشتی دسترسی ندارند.

سازمان عفو بین‌الملل تاکید کرده است که از فرمان محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان مبنی به آزادی زنداینان 10 روز می‌گذرد، اما هنوز هیچ زندانی آزاد نشده است.

محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان اخیراً به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا با صدور فرمانی خواهان آزادی 10 هزار زندانی از زندان‌های این کشور شد.

در همین حال، مسئولان اداره تنظیم زندان‌های افغانستان به رسانه‌ها گفته اند، فرمان رئیس‌جمهوری کشور بر آزادی شماری از زندانیان تطبیق شده و این روند ادامه دارد.

هم چنان در پی فرمان رئیس‌جمهوری افغانستان مبنی بر آزادی 10 هزار زندانی، اخیراً در زندان زنانه ولایت هرات در غرب افغانستان درگیری صورت گرفت که در نتیجه چند نگهبان این زندان زخمی شدند.

مقام‌های ولایت هرات گفتند، شماری از زندانیان زن مبنی بر اینکه چرا اسامی آنها در فهرست آزادشدگان نیست اعتراض کردند و دست به آشوب زدند.

اما عفو بین‌الملل از دولت افغانستان خواسته که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، زندانیان زن هرچه زودتر آزاد شوند و در محل‌های کم‌خطر انتقال یابند.

قابل ذکر است که تعداد مجموع مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به 555 نفر رسیده است که برخی رسانه‌های خبری به نقل از منابع گزارش دادند که 20 کارمند ریاست جمهوری افغانستان نیز به این ویروس مبتلا شده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید