صداوسیمای ایران از آوردن نام خواننده اهوازی مؤذن‌ خودداری کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

صداوسیمای ایران با پخش گزارشی درباره اذان با صدای «مهدی یراحی»، خواننده عرب اهوازی، از آوردن نام او که به تازگی در ایران ممنوع‌الفعالیت شده، خودداری کرد.

صداوسیمای ایران، با محور قرار دادن پخش اذان در اسپانیا با صدای مهدی یراحی، از آوردن نام او که به تازگی، پس از اعتراضش به نبود آزادی بیان در ایران، ممنوع‌الفعالیت شده بود، خودداری کرد.

در این گزارش تلوزیون ایران، به صفحه اینستاگرام اریک آبیدال؛ بازیکن سابق و مسلمان بارسلونا که در حال حاضر مدیر این باشگاه است، اشاره می‌شود.

آبیدال، با انتشار ویدئویی در صفحه شخصی‌اش از پخش اذان با صدای مهدی یراحی به عنوان موذن در مساجد اسپانیا پس از 500 سال ممنوعیت پخش اذان در این کشور، استقبال کرده بود.

گویا شیوع گسترده کرونا در اسپانیا باعث شده برخی از مسلمانان، هنگام اذان روی پشت بام‌ها اذان بگویند که با ادامه‌دار شدن این اتفاق برای نخستین بار پس از 500 سال از مسجد «الباضین» در گرانادا اسپانیا اذان پخش شد.

صداوسیمای ایران در حالی از پخش صدای یراحی خودداری کرد که صدای اذان این خواننده، در خارج از ایران با استقبال گسترده‌ای مواجه شده است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه، در 31 مارس، ویدیویی را از «رجب طیب اردوغان» منتشر کرد که در اسپانیا به صدای اذان «مهدی یراحی» گوش می‌دهد.

سبك خاص و جديد اذان‌گویی یراحی، پیش از این، توجه صفحه رسمی اینستاگرام را نیز جلب کرد که باعث پخش صدای اذان او در این صفحه شده بود.

گفتنی است، این خواننده مدتی است که در کشور خود، ممنوع‌الفعالیت شده است. او در 31 ژانویه 2020، با منتشر کردن پستی در اینستاگرام اعلام کرد که از ادامه کار او توسط مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلوگیری شده است.

او در پست خود نوشته بود: «روند اخذ مجوز برای اجراهای من در تمامی کنسرت‌های تهران و شهرستان‌ها مسدود و مجوزهای از پیش صادر شده لغو گردید».

یراحی در 13 دسامبر 2019، کنسرتی در زادگاهش اهواز برگزار کرد که طی آن به نقد حاکمیت پرداخت. او در این کنسرت با بیان اینکه «عرصه فرهنگ عملا و عینا باید اجازه نقد حوزه امنیت را بدهد»، با انتقاد از رئیس‌جمهوری که با شعار «ضد فضای امنیتی» برنده انتخابات ریاست‌جمهوری در سال 1396 شده بود، رفتار او را در «بحران‌های دی‌ماه 96 و آبان 98 از هر مقام امنیتی، امنیتی‌تر» توصیف کرده بود.
این خواننده همچنین با اشاره به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تاکید کرد که او به عنوان یک هنرمند اجازه ندارد از عملکرد این نهاد انتقادی کند.

او خواستار آن شده بود که مجال انتقاد از هر شخص و نهادی برای هنرمند فراهم شود و این پرسش را مطرح کرد که چرا باید «شخص یا نهادی دچار چنان تقدسی شود که نتوانیم نقدش کنیم؟»

یراحی پیش از این و در ژانویه 2019 نیز به دلیل به تن داشتن یونیفرم کارگران معترض و بازداشت شده شرکت فولاد اهواز در هنگام برگزاری کنسرت و انتشار نماهنگ جنجالی «پاره‌سنگ» ممنوع‌الفعالیت شده بود، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از چند ماه مجوز فعالیت این خواننده را بار دیگر صادر کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم