وزیر انرژی سعودی: توافق اوپک پلاس منوط به پیوستن مکزیک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر انرژی پادشاهی عربی سعودی تاکید کرد که پیش‌بینی می‌کند کشو‌هایی مانند آمریکا، کانادا و برزیل به تلاش‌های اوپک پلاس برای تثبیت بازار نفت با استفاده از شیوه‌های خاص خود بپیوندند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی سعودی، روز جمعه 10 آوریل، به رویترز گفت که توافق نهایی گروه «اوپک پلاس» برای کاهش تولید جهانی نفت به میزان 10 میلیون بشکه در روز، که روز پنجشنبه 9 آوریل، امضا شد، منوط به پیوستن مکزیک به این کاهش‌ها است.

وی ابراز امیدواری کرد که مکزیک، منافع این توافق را نه فقط برای خود بلکه برای تمامی جهان، مد نظر قرار دهد.

این گروه در بیانیه‌ای خاطر نشان ساخت که اوپک و تولیدکنندگان نفت هم پیمان با آن، در چهارچوب گروه اوپک پلاس، روز پنج‌شنبه 9 آوریل در مورد کاهش روزانه 10 میلیون بشکه نفت به مدت دو ماه، از ماه مه و ژوئن، به منظور بالابردن بهای نفت، توافق کردند که در پی بروز بحران کرونا، بشدت سقوط کرده است.

در ادامه بیانیه آمده است که این میزان در فاصله ماه ژوئیه و دسامبر، کاهش خواهد یافت و به 8 میلیون بشکه در روز و پس از آن با کاهشی مجدد به 6 میلیون بشکه در روز در فاصله میان ژانویه 2021 و آوریل 2022 خواهد رسید.

اوپک پلاس اعلام کرد که نشست دیگری را برای ارزیابی بازار نفت در 10 ژوئن آینده برگزار خواهد کرد.

یک مقام بلندپایه دولت آمریکا گفت: «تعهدات اوپک پلاس، در بر دارنده سیگنال مهمی با این محتوا است که همه کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت، با روشی سازمان یافته به واقعیت‌های جاری دربازارنفت ناشی از ویروس کرونا، پاسخ خواهند داد.

رویترز پنج‌شنبه 9 آوریل، به نقل ازمنابع آگاه، گزارش داد که پادشاهی عربی سعودی و روسیه، درمورد کاهش چشمگیر تولید نفت که چه بسا به حدود 23 درصد برسد، توافق کردند.

به گفته یک منبع بلند پایه روسی، مسکو و ریاض، موانع اصلی موافقت با کاهش جدید تولید نفت را از سر راه برداشته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید