هشدار سازمان ملل: زنان بیشترین زیان دیدگان از کرونا هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل‌متحد، پنج‌شنبه 9 آوریل با تاکید بر این که جهان با عواقب بیماری همه‌گیر کرونا دست به گریبان است، مطرح ساخت در چنین برهه‌ای باید زنان را درکانون تلاش‌ها برای بازسازی اقتصادی قرار داد. وی درعین حال هشدار داد که خطر فقر، انبوهی از زنان جهان را تهدید می‌کند.

گرچه میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در میان مردها بیشتر از زنان است، گوترش در بیانیه‌ای خاطر نشان نمود که این بیماری همه‌گیر «در بر دارنده عواقب فاجعه‌آمیز اجتماعی و اقتصادی را برای زنان و دختران است.»

دبیر کل سازمان ملل افزود: «حدود 60٪ از زنان در سرتاسر جهان که در اقتصاد غیردولتی مشغول به کار هستند، درآمد کمتری داشته و پس‌انداز کمتری دارند و بیشتر در معرض فقر قرار می‌گیرند. من از دولت‌ها می‌خواهم که زنان و دختران را در مرکز تلاش‌های خود برای بهبودی از اثرات ویرانگر کووید 19 قرار دهند.»

در گزارش پیوست شده سازمان ملل به این بیانیه آمده است که میلیون‌ها زن به دلیل شیوع ویروس کرونا، کار و مشاغل خود را از دست داده‌اند.

گوترش خاطرنشان کرد: «دخترانی که اکنون خارج از مدرسه هستند، ممکن است هرگز به تحصیل بازنگردند. بازیابی پیشرفتی که ما از دست دادیم ممکن است، سال‌ها طول بیانجامد.»

مواضع گوترش در حالی است که قدرت های جهانی به دنبال ایجاد راهکارهایی برای مقابله با این فاجعه و فروپاشی اقتصادی ناشی از آن هستند.

كریستالینا جورجیف، مدیر كل صندوق بین‌المللی پول، پنج‌شنبه 9 آوریل، تأیید كرد که کووید 19، اقتصاد جهانی را به سمت ركود اقتصادی سوق داده است كه كمك به كشورهای در حال توسعه، نیاز به بودجه‌های بسیار کلان خواهد داشت.
وی در یک کنفرانس آنلاین خبری گفت: «کاملا روشن است که ما وارد رکود اقتصادی شده‌ایم که وخیم‌تر از رکود سال 2009، پس از بحران مالی جهانی است.

گوترس یکشنبه گذشته از دولت‌ها خواست تا اقدامات بیشتری برای محافظت از زنان و دختران در برابر خشونت خانگی و خانوادگی انجام دهند که با اقامت خانگی صدها میلیون نفر در سراسر جهان در راستای اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی، در حال افزایش است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید