شبیخون کرونا به جیب داوران بوندس‌لیگا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پیامدهای ناشی از انتشار ویروس کرونا در صنعت فوتبال محدود به لغو و یا تاخیر برگزاری مسابقات و یا کاهش درآمد فوتبالیست‌ها و باشگاه‌هایشان نیست و داوران بیشترین گروهی هستند که از این موضوع زیان‌ دیده‌اند.

علیرغم همه تلاش‌هایی که برای اجرایی کردن سیستم پرداخت حرفه‌ای به داوران در فوتبال آلمان صورت گرفته، آنها هنوز حقوق خود را بر اساس تعداد بازی‌هایی که قضاوت کرده‌اند، دریافت می‌کنند. بسیاری از داوران سرشناس وقت کافی برای پرداختن به یک شغل دیگر در کنار داوری را ندارند و همه زمان خود را صرف آمادگی جسمانی و تحلیل شرایط تیم‌هایی که باید دیدارهای آنها را قضاوت کنند، می‌کنند.

کنوت کیرشر، داور سابق آلمانی گفت: «یک داور بوندس‌لیگا می‌تواند تنها یک یا حداکثر دو روز در هفته کار کند. داوران سرشناس که بازی‌های بین‌المللی را قضاوت می‌کنند، نمی‌توانند همزمان به شغل دیگری بپردازند.»

او در ادامه توضیح داد: «با این حال تعداد اندکی از داوران هستند که با کارفرمایان خویش به توافق رسیده‌ان، در زمان‌هایی که وقت کافی دارند، بیشتر کار کنند. این موضوع روی خانواده‌ها و اوضاع مالی آنها تاثیر می‌گذارد.»

از زمان متوقف شدن مسابقات فوتبال در آلمان در ماه مارس برخی از داوران بیش از 10 هزار یورو (10950 دلار) از دست داده‌اند. تعطیلی مسابقات قرار است تا 30 آوریل ادامه داشته باشد.

هر داور آلمانی به ازای هر بازی که قضاوت می‌کند 5 هزار یورو (5475 دلار) دریافت می‌کند. داوران بین‌المللی زیان مالی بیشتری هم متحمل شده‌اند، زیرا که بازی‌های جام ملت اروپا (یورو 2020) تا سال آینده به تعویق افتاده است.

رونی زیمر مان مسئول کمیته داوران فدراسیون فوتبال آلمان هم بر زیان چشم‌گیر داوران این کشور تاکید کرد. فدراسیون آلمان در حال حاضر و در زمان متوقف شدن بازی‌ها مبلغی به داوران نمی‌پردازد، اما داوران لیست فیفا مبلغ ثابتی معادل 80 هزار یورو در سال دریافت می‌کنند.

کمک‌داوران اوضاع بدتری نسبت به داوران دارند، زیرا که آنها تنها 2500 یورو برای قضاوت هر بازی دریافت می‌کنند و حالا با متوقف شدن بازی‌ها، این مبلغ را هم از دست داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم