وزارت خارجه ایران به اخراج 17 دانشجوی ایرانی از مجارستان اعتراض کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از تصمیم دولت مجارستان برای اخراج 17 دانشجوی ایرانی به اتهام «نقض پروتکل‌های بهداشتی مرتبط با ویروس کرونا» در این کشور، اعتراض کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، پنج‌شنبه 9 آویل 2020، عباس موسوی اعلام کرد که دولت مجارستان 17 دانشجوی ایرانی را به اتهام «نقض پروتکل‌های بهداشتی مرتبط با ویروس کرونا» در این کشور، اخراج کرد.

Advertisement

او مدعی شد که آنچه نقض پروتکل‌های بهداشتی خوانده شده، مربوط‌ به «اعتراض دانشجویان به شرایط‌ نامناسب قرنطینه در بیمارستان شهر بوداپست و نگهداری مبتلایان و افراد سالم در کنار هم» بوده است.

بر اساس ادعای موسوی، پروتکل‌های بهداشتی توسط بیمارستان بوداپست «نقض» شده‌اند اما «انگشت اتهام» به سوی دانشجویان ایرانی گرفته شده که در ابتدا منجر به اخراج سه دانشجو و متعاقبا 14 دانشجوی دیگر شده است.

به گفته او، سه دانشجو در «شرایط بسیار نامناسب» به «کمپ پناهندگان» منتقل شدند و از ترس ابتلا به کرونا با درخواست خانواده‌هایشان و با تسهیل سفارت ایران به ایران بازگشتند.

او از «نامه‌نگاری ظریف با همتای مجاری خود، تسلیم مکرر یادداشت‌های دیپلماتیک و ملاقات با وزرا و مقامات عالی در نخست‌وزیری» و سایر نهادهای مرتبط، خبر داد.

موسوی اعلام کرد که سفیر مجارستان در تهران، برای «حداقل سه بار»، در همین رابطه احضار شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران توضیح داد که همزمان با معلق شدن رای دادگاه برای اخراج دانشجویان و پیگیری برای تجدیدنظر، شب گذشته، دادگاه اداری مهاجرت مجارستان با استناد به «قوانین دوره اضطراری اداره کشور»، رای به اخراج دانشجویان داده است.

او با یادآوری حضور بیش از 2500 دانشجوی ایرانی در مجارستان که مشغول به ادامه تحصیل هستند، گفت: «ما معتقد هستیم‌ ادله مهم و محکمه‌پسندی وجود دارد که دانشجویان ایرانی از حق طرح آنها در دادگاه برخوردار بوده‌اند اما این فرصت از آنها سلب شده است».

موسوی افزود: «وزارت امور خارجه ایران مصرانه از مقامات مجارستان می‌خواهد در حکم صادره تجدید نظر کرده و شرایط‌ را برای ادامه تحصیل این دانشجویان فراهم کنند».

گفتنی است، پیش از این، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران با احضار سفیر مجارستان در تهران، به رفتار پلیس و بیمارستان «سنت لاسلو» بوداپست با دانشجویان ایرانی مبتلا به ویروس کرونا و تصمیم برای اخراج آنها اعتراض کرده بود.

به گزارش وبگاه وزارت امور خارجه ایران، در 18 مارس، عراقچی در این زمینه گفته بود: «تصمیم دولت مجارستان برای اخراج 15 دانشجوی ایرانی مشکوک به کرونا غیرقابل قبول است. باید شرایط اقامتی، بهداشتی و درمانی مناسب برای دانشجویان ایرانی در مجارستان فراهم شود».

از سوی دیگر، وب‌سایت «یورواکتیو»، در تاریخ 18 مارس که دو نفر از دانشجویان ایرانی اخراج شده بودند، به نقل از وزارت خارجه مجارستان گزارش داد که دانشجویان ایرانی که در بیمارستان بوداپست قرنطینه بودند، اتاق‌های خود را ترک کرده و رفتار تندی با کادر پزشکی داشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم