پومپئو: اکنون زمان مناسبی برای بازخواست از چین در مورد کرونا نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا ، روز پنجشنبه 9 آوریل اظهار داشت كه هنوزبرای سخن گفتن در مورد پی آمد های آنچه كه به باور مقامات آمریكایی، شانه خالی کردن چین از اطلاع رسانی در مورد حجم بحران کرونا در خاک خود بوده، زود است.

پومپئو در خلال یک نشست خبری کاخ سفید به همراه ترامپ گفت: ایالات متحده آمریکا 50،000 آمریکایی را که به دلیل بسته شدن راه بازگشت در راستای تدابیر مربوط ویروس کرونا در سراسر جهان در راه مانده و بلاتکلیف بودند، تخلیه کرده و هنوز هم هزاران نفر دیگر در انتظار بازگشت هستند.

پومپئو در پاسخ به پرسشی در مورد تبعاتی که گریبانگیرچین خواهد شد، گفت: «اکنون وقت مجازات کردن نیست بلکه هنوز هم فرصتی برای برخورد روشن و شفافیت وجود دارد.»

چین تنها 3،000 مورد مرگ و میر بر اثر کرونا در ووهان را به عنوان تلفات ناشی از کرونا در خاک خود گزارش داده در حالی که ترامپ و سایر مسئولان با توجه به آمار بالای مرگ و میر در کشورهای دیگر ، ادر درستی این امار تردید کرده اند..

ترامپ گفته بود که از موضع چین در مورد انتشار ویروس کرونا «تا حدودی ناراضی» است و بار دیگر پکن را به عدم اشتراک اطلاعات مهم درباره این بیماری همه گیر، متهم نمود.

روز سه شنبه ، ترامپ سازمان بهداشت جهانی را به جانبداری از چین متهم نموده و با تهدید به تعلیق در آوردن پرداخت مشارکت مالی آمریكا در تامین بودجه این سازمان از شیوه مدیریت آن در بحران همه گیری کووید -19 بشدت انتقاد کرد.

گفتنی است پمپئو نیز روز چهارشنبه 8 آوریل در کنفرانس خبری در کاخ سفید در همسوئی را ترامپ گفت که دولت آمریکا «درحال بازنگری» در کمک خود به بودجه سازمان بهداشت جهانی است.

این در حالی است که دکتر تدروس رئیس سازمان بهداشت جهانی، روز چهارشنبه 8 آوریل گفت: «لطفا، خواهش من همبستگی در سطح ملی، و خودداری از سیاسی کردن کووید است. بعد از آن خواستار همبستگی صادقانه در سطح جهانی و رهبری صادقانه از سوی آمریکا و چین هستم.»

او در اظهاراتی که واکنشی به سخنان ترامپ تلقی شد، گفت: «قدرتمندترین‌ها باید در این مسیر پیشتاز باشند و خواهش من این است که سیاست گرایی پیرامون کووید را قرنطینه کنید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم