ویدیو؛ چگونه ویروس کرونا با فریب سیستم ایمنی بدن وارد سلول‌ها می‌شود؟

دانشمندان بریتانیایی اطلاعاتی جدید در باره عملکرد ویروس کرونا در بدن کشف کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دانشمندان علوم پزشکی بخش سلول شناسى دانشگاه بريتانيايى«ساوث امپتون» (Southampton) ،پس از 100 روز تحقیقات و بررسى‌هاى علمى اكنون به اطلاعات بیشتری در باره ویژگی‌های ویروس کرونا که در 31 دسامبر در ووهان متولد شد، را کشف کرده‌اند. این اطلاعات نشان می‌دهد که این ویروس در مقایسه با ویروس‌های دیگر به مراتب ضعیف‌تر است اما قدرت او در نحوه ورود به سیستم ایمنی نهفته است که برخلاف دیگر ویروس‌های زیان‌آور با فریب وارد سیستم ایمنی بدن وارد می‌شود.

ویروس کرونا در قدرت عملکرد خود تقریباً شبیه به سامسون قهرمان یکی از داستان‌های قدیم می‌ماند که در روایت‌ها گفته می‌شود قدرت فوق‌العاده سامسون در وجود موهای بلند او بود و ضعف او هنگامی عیان شد که معشوقه‌اش موهایش را کوتاه کرد و سامسون به انسانی عادی تبدیل شد. بنابرین قوت و ضعف کرونا دقیقا مانند شخصیت داستانی «سامسون» است. کرونا جدید در ساختار ظاهری این ویروس دارای نوعی برجستگی‌های میخی خارمانند است که او را قادر می‌سازد تا بتواند سفت و سخت بر سطح ایمنی بدن بچسبد و سپس برای ورود به سلول‌ها آماده شود. طبق اطلاعات علمی دانشمندان سیستم ایمنی بدن در برابر هر ویروسی مانند کرونا یا دیگر ویروس‌های «تاجی» خاردار مقاومت می‌کند اما ویروس کرونا برای فریب دادن سیستم ایمنی، این خارها و برجستگی‌های میخ مانند را با نوعی پوشش پروتئینی مخفی می‌کند تا سیستم ایمنی آن را دشمن نپندار و مانع ورودش به سلول‌ها نشود. به گفته دانشمندان ویروس کرونا بدون این پوشش فریب دهنده هیچ عددی در برایر سیستم ایمنی و دفاعی بدن نیست.

دانشمندان بریتانیایی در تحقیقات خود در باره نحوه کار این ویروس دریافتند که این ویروس در برابر سیستم ایمنی بدن انسان بسیار ضعیف است و مانند سایر ویروس‌ها نمی‌تواند از خودش دفاع کند مگر با فریب، نیرنگ و تغییر هویت درست مانند گرگی که خود را در پوست میش مخفی کرده وارد می‌شود.

پروفسور ماکس کریسپین، ناظر کار تیم منتخب دانشگاه سوث امتون، می‌گوید با توجه به آنچه در ویدئوی ارائه می‌شود ویروس کرونا جدید از برجستگی‌های میخ‌مانند و خاردار خود برای جسبیدن به سلول‌ها استفاده می‌کند، کرونا ابتدا واقعیت ویروسی خود را با پوششی به نام «گالیکان» (Glycan) که نوعی پروتئین است خود را پنهان می‌کند و به این ترتیب سیستم ایمنی بدن آن را دشمن به شمار نمی‌آورد.

به گفته این استاد متخصص علوم پزشکی بخش سلول‌شناسی، کرونا مانند گرگی که خود را پوست میش مخفی می‌کند تا بتواند وارد گله شود، عمل می‌کند و وارد سلول‌ها می‌شود.

به گزارش رسانه‌های بریتانیایی پرفسور ماکس کریسپین گفت:«یكی از اصلی ترین یافته‌های تحقیقات تیم علوم پزشکی این است كه با وجود پوشش پروتینی كه واقعیت ویروسی كرونا را مخفی می‌کند اما باز این ویروس همیشه موفق به فریب سیستم بدنی نشده و مانند سایر ویروس های دیگر نمی‌تواند از ضربات مقاومت سیستم ایمنی از خود محافظت کند به همین دلیل بسیاری از مبتلایان بهبود می‌یابند»

این پرفسور افزود: «اگر بتوانیم راهی برای غیر فعال کردن برجستگی خارمانند این ویروس پیدا کنیم و با جلوگیری از شیوع آن به عملیات جنگ و گریز با این ویروس یعنی انتقال آن را از شخصی به شخص دیگر متوقف کنیم، در آن زمان به درمانی موثر خواهیم رسید».

«سامسون» یا به عربی و عبری «شمشون» كه در مقدمه به آن اشاره شد، داستان مردی بسیار قدرتمند به نام سامسون هست که گرفتار عشق می‌شود ولی این عشق به بهای از دست دادن قدرت او تمام می‌شود.

در داستان «سامسون» موهای بلندی دارد و قدرتی که در بازوان اوست از موهای اون نشات می‌گیرد و «دلیله» معشوقه او با کوتاه کردن موهایش این قدرت را از او می‌گیرد و سپس او را به عنوان برده‌ای به فلسطینی‌ها تحویل می‌دهد و فلسطینی‌ها هم او را کور کرده در آسیاب گندم‌ها از او استفاده می‌کنند ولی «دلیله» که عذاب وجدان می‌گیرد به زندان می‌رود تا او را ببیند و او را در حال راز و نیاز به خدا می‌بیند و خداوند قدرت را به بازوان سامسون بازمی‌گرداند و نهایتاً با کمک دلیله معبد کافران را روی سرشان خراب می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم