.
.
.

رئیس جمهوری عراق مصطفى الكاظمى را به عنوان نخست‌وزیر جدید تعيين کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق روز پنجشنبه 9 آوریل مصطفی الکاظمی ، رئیس سازمان اطلاعات ملی این کشور را به عنوان نخست وزیر جدید برای تشکیل دولت مامور کرد.

مصطفی الکاظمی پس از قبول ماموریت از برهم صالح رئیس جمهوری عراق در توئیتی نوشت:«پس از موافقتم برای ماموریت تشکیل کابینه دولت به عنوان نخست وزیر دولت عراق، در برابر ملت عراق متعهد می‌شوم که دولتی را تشکیل دهم که آرمان‌ها و خواسته‌های عراقی‌ها را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد و از حاکمیت، حقوق و استقلال این کشور محافظت و برای حل بحران‌ها و راه اندازی چرخه‌های اقتصادی کشور به جلو تلاش کند».

مصطفی الکاظمی کیست

مصطفی الکاظمی، متولد 1967 در بغداد دارای مدرک لیسانس حقوق است. او در زمانی که مخالف رژیم سابق عراق بود، در چندین كشور اروپایی نقل مکان كرده بود.

الکاظمی به عنوان شخصیتی مستقل از او یاد می شود. او در سال 2016 در زمان دوره نخست وزیری نخست وزیری حیدر العبادی نخست وزی پیشین عراق به عنوان رئیس دستگاه اطلاعاتی عراق منصوب شد.

به گزارش خبرگزاری عراق، عدنان الزرفی روز پنجشنبه در پیامی به صورت رسمی از ماموریت تشکیل کابینه دولت کناره‌گیری کرد.

طبق این گزارش برهم صالح، رئیس جمهوری عراق نیز روز پنج شنبه در پیامی رسما از کناره گیری عدنان الزرفی از ماموریتش برای پست نخست وزیری این کشور خبر داد.

 مصطفى الكاظمي
مصطفى الكاظمي

برهم صالح اعلام کرد با کناره گیری الزرفی، مصطفی الکاظمی، رئیس اطلاعات عراق را مامور تشکیل کابینه جدید نخست وزیری خواهد کرد.

عدنان الزرفی که از چهره‌های سیاسی عراق و استاندار سابق نجف بود توسط برهم صالح مأمور تشکیل کابینه جدید عراق انتخاب شده بود اما او با مخالفا برخی گروه‌های سیاسی در پارلمان روبرو شد.

کناره گیری الزرفی در پی اجماع گروه‌های سیاسی شیعه و اعلام رسمی نیرو‌های سیاسی کُرد و اهل سنت عراق از معرفی «مصطفی الکاظمی» برای تصدی پست نخست وزیری روی داد.

فراکسیون «تحالف القوى» ائتلاف نیرو‌های عراقی به عنوان بزرگترین تشکل اقلیت اهل سنت در پارلمان عراق دیروز حمایت خود را از نامزدی رئیس دستگاه اطلاعات برای تشکیل دولت جدید به جای عدنان الزرفی اعلام کرد.

این فراکسیون از مجموع 329 کرسی پارلمان حدود 40 کرسی را در اختیار دارد و ریاست آن را «محمد حلبوسی» رئیس پارلمان این کشور به‌ عهده دارد.

«نیچروان بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان عراق پیشتر از نامزدی مصطفی الکاظمی برای تصدی پست نخست وزیری دولت آینده استقبال کرده بود.

اتحادیه میهنی کردستان عراق که برهم صالح نیز وابسته به آن است با صدور بیانیه‌ای رسما از نامزدی مصطفی الکاظمی اعلام حمایت کرد.
پیش از الزرفی «محمد توفیق علاوی»، برای تشکیل دولت انتقالی عراق مامور شده بود که در تشکیل دولت ناکام ماند.

عدنان الزرفی در سه دوره مختلف استاندار نجف بوده و از سال 2018 تاکنون نماینده پارلمان عراق است. او وابسته به حزب الدعوه یکی از احزاب سياسى شیعه عراق بود، اما در سال 2009 رسما از این حزب خارج و جنبش «الوفاء» را تشیکل داد و دبیرکل این جنبش شد.

مصطفی الکاظمی در میان طبقه سیاسی عراق به عملگرایی معروف است و از شخصیت‌های نزدیک به حیدر العبادی است او تاكنون به پرونده‌های فساد یا اختلاس متهم نشده است.

هنوز معلوم نیست که الکاظمی از سوی طیف مخالفان عراقی یعنی تظاهرکنندگان معترضی که از ماه اکتبر 2019 جنبش اعتراضی خود را آغاز کرده‌اند و تاکنون صدها کشته و زخمی دادند، مورد قبول واقع شود یا نه ؟ جوانان عراقی تا چند هفته پیش در میدان‌های مرکزی شهرها با تجمع‌های بزرگ خواستار تغییرات ریشه‌ای در ساختار نظام سیاسی عراق شده بود آنها تمام احزاب را به فساد و اختلاس متهم می کردند اما با انتشار اخبار شیوع ویروس کرونا در عراق، جوانان معترض مانند همه کسانی که به مقرارت قرنطینه منزلی یا «جدایی اجتماعی» در عراق پایبندبودند، روی آورده و میدان‌های تظاهرات را رها کردند.

یکی از خواسته‌های تظاهرکنندگان عراقی انتخابات زود هنگام پارلمانی و سپس تعدیل قانون اساسی بوده است.محمد علاوی و عدنان الزرفی واینک مصطفی الکاظمی به اجرای این خواسته اعلام پایبندی کردند.

تعیین ماموریت برای مصطفی الکاظمی پس از آن صورت می‌گیرد که گروه‌های سیاسی عراق بر دو شخصیت عراقی قبل از او یعنی محمد علاوی و عدنان الزرفی موافقت نکردند.

متن حکم ماموریت رئیس جمهوری عراق به الکاظمی
متن حکم ماموریت رئیس جمهوری عراق به الکاظمی
بیشترین بازدید موضوعات مهم