قرقاش:اقدام ائتلاف‌عربی در اعلام آتش‌بس در یمن تصمیمی «حکیمانه و مسئولانه» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه دولت امارات متحده‌عربی پنج‌شنبه 9 آوریل 2020، تصمیم ائتلاف‌عربی در حمایت از دولت قانونی یمن، به رهبری پادشاهی سعودی، در اعلام آتش‌بس دو هفته‌ای در یمن را تصمیمی «حکیمانه و مسئولانه» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات متحده‌عربی (وام) انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه دولت امارات در توئیتی در حساب‌ کاربری‌اش در شبکه «توئیتر» گفت:«همزمان با فراخوان‌های مکرر برای راه‌حل سیاسی، نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا و پیچیده‌تر شدن بحران انسانی مستمر، افزایش یافته است».

انور قرقاش همچنین تصمیم ائتلاف عربی در اعلام آتش‌بس دو هفته‌ای در یمن را «تصمیمی مهم دانست که باید در زمینه‌های انسانی و سیاسی بر آن پایه‌گذاری کرد».

سرهنگ ستاد ترکی المالکی سخنگوی نیروهای مشترک ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن به رهبری پادشاهی سعودی، شامگاه چهارشنبه از برقراری آتش‌بس کامل دو هفته‌ای در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا و در پاسخ به فراخوان دبیر کل سازمان ملل برای صلح در یمن، خبر داده بود.

المالکی گفت آتش‌بس از ابتدای بامداد پنجشنبه 9 آوریل 2020 به وقت محلی و به مدت دو هفته برقرار خواهد شد که قابل تمدید خواهد بود.

او افزود این آتش‌بس با هدف ایجاد شرایط مناسب برای پاسخ به فراخوان مارتن گریفیتس فرستاده دبیرکل سازمان ملل متحد برای صلح در یمن برقرار می‌شود.

نماینده ویژه سازمان ملل پیشتر برای برگزاری جلسه گفت‌وگو میان دولت قانونی یمن و شبه‌نظامیان حوثی‌ و یک هئیت نظامی از سوی ائتلاف عربی با نظارت فرستاده سازمان ملل پیشنهاد داده بود.

قرار است در این گفت‌وگوها پیشنهادات نماینده سازمان ملل درباره مراحل و سازوکارهای اجرای آتش‌بس دائمی در یمن، بررسی شود.

در این گفت‌وگوها همچنین قرار است گام‌های اعتمادساز انسانی، اقتصادی و از سرگیری روند سیاسی میان طرف‌های یمنی برای انجام رایزنی‌هایی میان یمنی‌ها جهت دستیابی به راه حلی سیاسی در این کشور برداشته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم