علی مطهری: سکوت در برابر ظلم چین به مسلمانان به دلیل وابستگی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نماینده مردم تهران در مجلس اعلام کرد که نیاز اقتصادی ایران به چین باعث شده که درباره «ظلم عظیم دولت چین به مسلمانان این کشور» سکوت کنند.

طی روزهای اخیر، اظهارات سخنگوی وزارت بهداشت ایران درباره اطلاع‌رسانی چین در زمینه ویروس کرونا، جنجالی شد که علاوه بر واکنش گسترده کاربران در فضای مجازی که با انتقاد از گفته‌های سفیر چین همراه بود، منجر به انتقاد نمایندگان مجلس از عملکرد وزارت خارجه ایران نیز شد. علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس ایران نیز امروز پنج‌شنبه 9 آوریل 2020، در صفحه توئیتر خود در همین باره نوشت: «گستاخی سفیر چین در مورد کرونا باید پاسخ داده شود».

Advertisement

او از وزارت خارجه ایران خواست تا سفیر چین را احضار کند.

مطهری در ادامه افزود: «متاسفانه نیاز اقتصادی ما به چین باعث شده که درباره ی ظلم عظیم دولت چین به مسلمانان این کشور نیز سکوت کنیم. قرار نبود مبارزه با آمریکا منجر به وابستگی به چین شود».

موضوع از روز 5 مارس زمانی که کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران درباره چین گفت: «چین با ارائه آمار و مدارکش نسبت به بیماری کووید-19 شوخی تلخی با دنیا کرد. همه کشورهای درگیر این بیماری به استناد مدارک چین تصور کردند بیماری شبیه و آسان‌تر از بیماری آنفلوآنزا است»، آغاز شد.

این اظهارات با واکنش چانگ هوا، سفیر چین در تهران مواجه شد.

هوا در توئیتر خود نوشت: «وزارت بهداشت چین هر روز کنفرانس خبری برگزار میکند. پیشنهاد میکنم که شما برای نتیجهگیری اخبار آنها را به دقت بخوانید».

در حالی که این پاسخ سفیر چین منجر به اظهارنظر کارشناسان سلامت درباره نادرستی اطلاع‌رسانی چین درباره کرونا، شده بود، عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، از چین قدردانی کرد و طی توئیتی نوشت: «دولت و ملت چین پیشگام مبارزه با ویروس کرونا و اعطای کمکهای سخاوتمندانه به سایر کشورها در اقصی نقاط جهان هستند. ایران همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده است».

این واکنش وزارت خارجه با انتقاد نمایندگان مجلس همراه شد.

محمود صادقی، نماینده مردم تهران در توئیتی نوشت:«تذکر اینجانب و 16 نفر از نمایندگان به دکتر جواد ظریف در اعتراض به اظهارات غیر عزت‌مندانه‌ی سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به اظهارات خلاف شئون دیپلماتیک سفیر جمهوری خلق چین؛

انتظار این است که سفیر جمهوری خلق چین به وزارت خارجه احضار و تذکر لازم به او داده می‌شد».

صادقی پیش از این هم در توئیت دیگری نوشته بود: «اینکه اظهارنظر سخنگوی وزارت بهداشت درباره‌ی #شوخی_تلخ کشور منشأ #کرونا_ویروس مورد اخم سفیر آن کشور قرار گیرد و سخنگوی وزارت خارجه‌ با دست‌پاچگی‌ از آن سفیر استمالت‌جویی کند؛ نه با خط‌ مشی نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی سازگار است نه با اصل عزت که از اصول سه‌گانه سیاست خارجی ما است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم