شاهزاده خالد بن سلمان: آتش‌بس در یمن منعکس کننده تلاش سعودی برای ثبات منطقه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شاهزاده خالد بن سلمان جانشین وزیر دفاع سعودی شامگاه چهار‌شنبه 8 آوریل 2020 تاکید کرد که آتش‌بس در یمن منعکس کننده تلاش‌های پادشاهی عربی سعودی برای تحقق ثبات در منطقه است.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) شاهزاده خالد بن سلمان جانشین وزیر دفاع سعودی با اشاره به این‌که اعلام آتش بس در یمن فرصتی برای شبه‌نظامیان حوثی است تا ثابت کنند که آنها ابزار دست ایران نیستند تاکید کرد که آتش‌بس نشان از تلاش سعودی برای برقراری ثبات در منطقه دارد.

Advertisement

شاهزاده خالد بن سلمان در توئیتی بر شبکه «توئیتر» نوشت که « سعودی به ارزش 500 میلیون دلار در طرح انسان دوستانه بین‌المللی در یمن مشارکت خواهد کرد».

او همچنین گفت « عدم پاسخ حوثی‌ها به فراخوان‌ها برای تعامل جدی با خطر شیوع همه‌گیر کرونا مردم یمن را در معرض درد و رنج هر چه بیشتری قرار خواهد داد و (حوثی‌ها)خود محتمل مسئولیت آن خواهند بود. مردم شریف یمن دنباله‌رو کسی نیستند و این فرصت حوثی‌ها است تا ثابت کنند که آنها آلت دست ایران نیستند».

شاهزاده خالد بن سلمان همچنین افزود«یمن امروز خدای ناکرده در صورت گسترش شیوع همه‌گیر بیماری ابتلا به ویروس کرونا در معرض درد و رنج هر چه بیشتری قرار خواهد گرفت و به همین خاطر پادشاهی عربی سعودی اعلام کرده که به مبلع 500 میلیون دلار در طرح بشردوستانه سازمان ملل متحد برای یمن در سال 2020 مشارکت خواهد کرد و مبلغ 25 میلیون دلار اضافی نیز برای مقابله با انتشار ویروس کرونا اختصاص می‌دهد».

جانشین وزیر دفاع سعودی تاکید کرد در راستای نقش پیشگام پادشاهی عربی سعودی و تلاش‌های مستمر آن برای برقراری صلح و مسئولیت آن برای تحقق ثبات در منطقه در این شرایط سخت، فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف حمایت از دولت قانونی در یمن طرح ابتکار فراگیری را برای آتش‌بس دو هفته‌ای اعلام کرده است».

این در حالی است که سرهنگ ستاد ترکی المالکی سخنگوی نیروهای مشترک ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن به رهبری پادشاهی سعودی، شامگاه چهارشنبه از برقراری آتش‌بس کامل دو هفته‌ای در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا و در پاسخ به فراخوان دبیر کل سازمان ملل برای صلح در یمن، خبر داد.

المالکی گفت آتش‌بس از ابتدای بامداد پنجشنبه 9 آوریل 2020 به وقت محلی و به مدت دو هفته برقرار خواهد شد که قابل تمدید خواهد بود.
او افزود این آتش‌بس با هدف ایجاد شرایط مناسب برای پاسخ به فراخوان مارتن گریفیتس فرستاده دبیرکل سازمان ملل متحد برای صلح در یمن برقرار می شود.

نماینده ویژه سازمان ملل پیشتر برای برگزاری جلسه گفت‌وگو میان دولت قانونی یمن و شبه‌نظامیان حوثی‌ها و یک هئیت نظامی از سوی ائتلاف عربی با نظارت فرستاده سازمان ملل پیشنهاد داده بود.

قرار است در این گفتگوها پیشنهادات نماینده سازمان ملل درباره مراحل و سازوکارهای اجرای آتش بس دائمی در یمن، بررسی شود».

در این گفتگوها همچنین قرار است گام‌های اعتمادساز انسانی، اقتصادی و از سرگیری روند سیاسی میان طرف‌های یمنی برای رسیدن به رایزنی‌هایی میان برادران یمنی جهت دستیابی به راه حلی سیاسی در این کشور برداشته شود.

سخنگوی ائتلاف در گفتگو با «العربیه» اظهار داشت:«برقراری آتش‌بس یکی از گام‌هایی است که از سوی ائتلاف عربی برای ایجاد اعتماد در زمینه مسائل انسانی و اقتصادی و با هدف از سرگیری روند سیاسی و دستیابی یمنی‌ها به یک راه حل سیاسی جامع در این کشور اتخاذ شده است».

سخنگوی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن همچنین ضمن تاکید این که «تصمیم به اعلام آتش بس با هدف ایستادن در کنار مردم یمن اتخاذ می‌شود»، گفت« امیدواریم شبه‌نظامیان حوثی به اعلام آتش‌بس پاسخ دهند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم