سفیر آمریکا در سعودی: از اعلام آتش‌بس یکجانبه ائتلاف عربی در یمن استقبال می‌کینم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جان ابی زید سفیر ایالات‌‌متحده آمریکا در ریاض پنج‌شنبه 9 آوریل 2020 ضمن استقبال از اعلام آتش‌بس یک‌جانبه ائتلاف عربی در یمن از این طرح خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه و شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی ابراز تشکر کرد.

به گزارش العربیه سفیر ایالات‌متحده آمریکا در پادشاهی عربی سعودی پنج‌شنبه در «توئیتی» در حساب کاربری سفارت آمریکا در سعودی ابراز امیدواری کرد به ویژه اکنون که تلاش‌های جهان بر مبارزه با شیوع همه‌گیر ویروس کرونا و نجات جان انسان‌ها متمرکز شده، تمامی طرف‌ها برای تحقق صلح و ثباتی که مردم یمن مستحق آن هستند با فرستاده ویژه سازمان ملل‌متحد در یمن همکاری کنند.

Advertisement

سرهنگ ستاد ترکی المالکی سخنگوی نیروهای مشترک ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن به رهبری پادشاهی سعودی، شامگاه چهارشنبه از برقراری آتش‌بس کامل دو هفته‌ای در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا و در پاسخ به فراخوان دبیر کل سازمان ملل برای صلح در یمن، خبر داده بود.

المالکی گفت آتش‌بس از ابتدای بامداد پنجشنبه 9 آوریل 2020 به وقت محلی و به مدت دو هفته برقرار خواهد شد که قابل تمدید خواهد بود.

او افزود این آتش‌بس با هدف ایجاد شرایط مناسب برای پاسخ به فراخوان مارتن گریفیتس فرستاده دبیرکل سازمان ملل متحد برای صلح در یمن برقرار می‌شود.

نماینده ویژه سازمان ملل پیشتر برای برگزاری جلسه گفت‌وگو میان دولت قانونی یمن و شبه‌نظامیان حوثی‌ها و یک هئیت نظامی از سوی ائتلاف عربی با نظارت فرستاده سازمان ملل پیشنهاد داده بود.

قرار است در این گفت‌وگوها پیشنهادات نماینده سازمان ملل درباره مراحل و سازوکارهای اجرای آتش‌بس دائمی در یمن، بررسی شود.

در این گفت‌وگوها همچنین قرار است گام‌های اعتمادساز انسانی، اقتصادی و از سرگیری روند سیاسی میان طرف‌های یمنی برای انجام رایزنی‌هایی میان یمنی‌ها جهت دستیابی به راه حلی سیاسی در این کشور برداشته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم