خامنه‌اى با کوچک شمردن کرونا : مسئله کرونا نباید باعث غفلت از توطئه «دشمنان» شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ایران، روز پنجشنبه 9 آوریل در سخنانی با کوچک شمردن بحران بیماری کرونا در این کشور ، خطاب به مسئولان گفت، مسئله کرونا نباید باعث غفلت از توطئه «دشمنان» و استکبار شود.

رهبر ایران، به مناسبت فرا رسیدن نیمه شعبان ولادت امام 12 شیعیان، در سخنرانی زنده تلویزیونی از «درخشش» مردم ایران هنگام شیوع بیماری کرونا سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری مهر پنج‌شنبه 9 آوریل 2020، رهبر ایران از «تخلیه فروشگاه‌ها در غرب در عرض یک تا دو ساعت، صف کشیدن برای خرید اسلحه، عدم توجه به معالجه بیماران پیر و از کار افتاده»، گفت، این رفتارها را مخصوص «ملت‌های غربی» است که «نتیجه منطقی فلسفه حاکم بر تفکر غربی و فلسفه غرب‌گرایی و مادی‌گرایی و فلسفه‌های غالباً بی‌خدایی» است.

رهبر ایران در ادامه مشکل کرونا را در مقایسه با بسیاری از مشکلات در ایران و دنیا «موضوع کوچکی» دانست و با یادآوری کشته شدن بیش از 10 میلیون نفر در دو جنگ جهانی، در جنگ ویتنام و حمله به عراق، «میلیون‌ها انسان» را «زیر فشار ظلم و ستم دشمن و استکبار» عنوان کرد.
او بار دیگر تاکید کرد که «مسئله کرونا» نباید باعث غفلت از «توطئه دشمنان و استکبار» شود.

خامنه‌ای در ادامه گفت: «ما دشمنی نکنیم تا کسی با ما دشمنی نکند، این‌گونه نیست. اصل جمهوری اسلامی از نظر آنها قابل تحمل نیست».

او با بیان اینکه مسئولان در ستاد ملی برای برخی از قشرهای ضعیف نیز فکرهایی کردند بیان کرد: «در کنار این، مردم هم وظیفه دارند. عده‌ای هستند که در این شرایط حقیقتاً زندگی‌شان به سختی قابل گذران است و نمی‌توانند زندگی معمولی و عادی داشته باشند. افرادی که توانایی دارند باید در این زمینه فعالیت وسیعی داشته باشند».

این در حالی است که گزارش رسانه‌های ایران نشان می‌دهد که کمبودها در زمینه‌های مختلف، همزمان با شیوع کرونا در این کشور، بیش از هر وقت دیگر خود را نمایان کرد. سرپرست جمعیت هلال احمر ایران با اشاره به مشکلات اقتصادی تعداد زیادی از شهروندان ایرانی گفت: «اقشار زیادی از مردم از جمله دستفروشان و افراد روزمزد در بحران کرونا دچار مشکلات معیشتی شدند».

ر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، 3 آوریل 2020، کریم همتی در نشست خبری که به صورت ویدئوکنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد از «تحت فشار» قرار گرفتن بخش زیادی از افراد آسیب‌پذیر در زمان شیوع کرونا خبر داد.

به گفته او حدود «دو میلیون نفر» افرادی که زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی نیستند و کارمند هم نیستند و در بحران کرونا دچار مشکلات مالی شدند، شناسایی شدند.

همچنین برخی از نمایندگان مجلس ایران از یک ماه پیش، کمبود شدید دستگاه اکسیژن‌ساز، سی‌تی‌اسکن، ماسک و دستکش در بیمارستان‌ها را اطلاع دادند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، اسدالله عباسی، نماینده مردم رودسر و املش در مجلس ایران، با بیان اینکه این دو شهرستان‌ هر کدام یک بیمارستان دارند که وضعیت خوبی ندارند و امکانات و تجهیزات آنها بسیار ضعیف است گفت: «این بیمارستان‌ها از امکانات اولیه برخوردار نیستند. بیمارستان املش که پزشک معالج هم ندارد و هر دو بیمارستان هم همواره با کمبود کادر درمانی، افراد خدماتی و کادر پرستاری بیمارستان مواجه بودند».

خامنه‌ای اظهارات یک مقام ارشد آلمانی که آمریکا را متهم به ربودن ماسک کرده و رفتار مقامات واشینگتن را «روش‌های غرب وحشی» خوانده بود، را به اشتباه به یک «سناتور آمریکایی» نسبت داد و اظهار کرد: «یک سناتور آمریکایی گفت که غرب وحشی زنده شد».

او اتهامات خود به غرب که همیشه آن را دارای «روح وحشی گری» دانسته، یادآور شد و افزود: اما همه از این سخن من متعجب می شدند و آن را انکار می کردند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم