حملات موشکی به میدان هوایی بگرام افغانستان پس از آزادی زندانیان طالبان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ماموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو مستقر در افغانستان تایید کرد، میدان هوایی بگرام در شمال کابل بامداد پنج شنبه 9 آوریل آماج پنج حمله موشکی قرار گرفت.

ماموریت حمایت قاطع در توییتی نوشت، در این حملات موشکی به کسی آسیبی نرسیده است و چگونگی وقوع این رویداد توسط نیروهای امنیتی افغان بررسی می شود.

Advertisement

در همین حال، طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان در توییتی نوشت: «حوالی ساعت 5:40 دقیقه صبح امروز(پنج شنبه) تعداد پنج فیر مرمی شارتکی که در غرفه موتر کرولا جابجا گردیده بود از ساحه قریه قلعچه به استقامت میدان هوایی بگرام شارت گردید موتر حریق شد».

آرین اضافه کرد، این رویداد تلفاتی در قبال نداشته و قضیه تحت بررسی قرار دارد. هنوز مسئولیت این حملات را فرد یا گروهی به عهده نگرفته است.

میدان هوایی بگرام در ولسوالی بگرام ولایت پروان در شمال شهر کابل واقع است و مرکز پایگاه نیروهای خارجی می باشد.

این حملات موشکی در شرایطی رخ داده که شورای امنیت‌ملی افغانستان شامگاه چهارشنبه 8 آوریل 2020 با نشر اعلامیه‌ای نوشت، براساس فرمان محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهوری کشور 100 زندانی طالبان آزاد شدند.

در این اعلامیه آمده: «براساس فرمان مورخ 20 حوت (اسفند) 1398، رئیس‌جمهور غنی، دولت ج.ا.ا امروز(چهارشنبه 8 آوریل) 100 زندانی طالبان را با در نظر داشت وضعیت صحی، سن و مدت مجازات باقی‌مانده آنان، به‌ عنوان بخشی از تلاش‌ها برای صلح و مهار کرونا آزاد کرد».

در این اعلامیه ذکر شده، این 100 زندانی شامل لیست طولانی‌ بود که تیم فنی طالبان در جلسات با تیم فنی دولت افغانستان در کابل شریک ساخته و در مورد آنها بحث کرده است.

در این اعلامیه آمده: «این زندانیان از سوی ریاست عمومی امنیت ملی و لوی سارنوالی (دادستانی کل) بایومتریک گردیده و سوگند یاد کرده‌اند که هرگز به میدان جنگ بر نمی‌گردند. دولت جمهوری اسلامی افغانستان عین اطمینان را از رهبری این گروه در دوحه دریافت کرده است. رهایی زندانیان طبق روال معمول پس از ثبت نام بایومتریکی، انجام شد».

در اعلامیه تاکید شده که دولت افغانستان تعهد دارد تا برای پیشرفت در روند صلح، راه را برای مذاکرات بیشتر تخنیکی با طالبان باز نگه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم