.
.
.

اوپک‌پلاس در صدد کاهش تولید بیش از 12 میلیون بشکه در روز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع رویترز تاکید کردند که پادشاهی عربی سعودی و روسیه در مورد کاهش چشم‌گیر تولید نفت، به توافق رسیدند.

این منابع، آغاز نشست ویدئویی اوپک‌پلاس برای گفت‌و‌گو در مورد برنامه‌های مربوط به کاهش قابل توجه تولید نفت را مورد تاکید قرار دادند.

از سوی دیگر، یک منبع روسی برای رویترز فاش ساخت که اوپک‌پلاس و سایر کشورها، در نظر دارند، تولید نفت را به میزان بیش از 12 میلیون بشکه در روز کاهش داده و کشورهای خارج از اوپک‌پلاس نیز در کاهش تولید به میزان 5 میلیون بشکه در روز، شرکت خواهند کرد.

این در حالی است که یک منبع بلندپایه روسی خاطرنشان کرد که روسیه و سعودی، موانع اساسی در سر راه دستیابی به توافق برای کاهش جدید تولید نفت را برطرف کرده‌اند.

دیری نگذشت که بازتاب این توافق در بهای نفت، مشاهده گردید تا جایی که سود معاملات مدت‌دار نفت، روندی صعودی به خود گرفت و بهای نفت خام ایالات‌متحده، جهشی 10 درصدی کرد.

در این زمینه، انس الحجی مدیر شریک مشاوره «چشم انداز انرژی»، در مصاحبه با «العربیه نت»، احتمال کاهش تولید نفت تا حدود 20 میلیون بشکه را رد کرده و خاطر نشان نمود که چنین کاهشی، غیر قابل اجرا و نشدنی است.

وی در پاسخ به سئوالی در مورد احتمال دستیابی به توافق در این نشست، پیش‌بینی کرد که چنین توافقی بر سر کاهش تولید نفت بدست آید، گرچه از نظر او، «چنین کاهشی از جنبه اقتصادی، به نفع پادشاهی عربی سعودی نیست، اما از بعد سیاسی؛ به نفع سعودی و كشورهای حوزه خلیج است كه هر بهانه‌جوئی محتمل از جانب ترامپ یا اعضای سنا آمریکا را بی‌اثر سازند.»

الحجی در مورد دوره کاهش تولید نفت عنوان ساخت، رابطه‌ای تنگاتنگ میان بازه زمانی این توافق و ماهیت اهداف این نشست وجود دارد؛ بدین معنا که آیا این توافق در راستای اهدافی سیاسی قرار دارد یا این که احیای تعادل و توازن در بازار نفت را دنبال می کند؟

به نظر او، کاهش قیمت نفت، به نفع کشورهای حوزه خلیج است، «زیرا این واقعیت، کانادا، آمریکا و برزیل را مجبور به کاهش اجباری تولید نفت نمود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم