انصراف الزرفی از تشکیل کابینه عراق و معرفی الکاظمی برای این سمت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق، پنجشنبه 9 آوریل، پس از عذرخواهی عدنان الزرفی از تشکیل کابینه، مصطفی الکاظمی رئیس دستگاه اطلاعاتی عراق را به عنوان تخست وزیر معرفی و مامور تشکیل کابینه کرد.

مصطفی الکاظمی پس از معرفی برای این سمت در توئیتی اظهار داشت: «با انتصاب من به عنوان نخست‌وزیر دولت عراق، در پیشگاه ملت متعهد می‌شوم که در راستای تشکیل کابینه‌ای تلاش کنم که تحقق آرمان‌ها و خواسته مردم را در راس اولویت‌های خود قرارداده و ضمن حراست از حقوق ملت و کوشش برای حل بحران‌ها، از هیچ تلاشی برای به چرخش در آوردن گردونه اقتصاد کشور، فرو گذار نکند.».

مصطفی الکاظمی، متولد 1967 بغداد، دارای مدرک لیسانس حقوق است و پیش از آنكه در سال 2016 در دوره نخست‌وزیری حیدر العبادی، نخست‌وزیر پیشین، به عنوان رئیس سرویس اطلاعاتی، منصوب شود، در جریان مخالفت خود با رژیم صدام حسین، در چندین كشور اروپایی تردد داشته و اقامت کرده بود.

خبرگزاری عراق پیش از این در کانال تلگرامی خود گزارش داده بود که عدنان الزرفی، نخست وزیر انتصابی عراق، کناره‌گیری خود را از تشکیل کابینه اعلام کرده است.

به گفته منابع آگاه، الزرفی گفت: «علت پوزش من از تشکیل کابینه، در راستای حفظ وحدت عراق قرار دارد.»

وی افزود: «رسالت ملی من ابلاغ گردید که مایه افتخار سابقه سیاسی و کاری من است.»

برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق، اواسط مارس گذشته، پس از ناکامی کمیته هفت جانبه (متشکل از هفت فراکسیون اساسی شیعه در پارلمان عراق) در رسیدن به توافق بر سر یک شخصیت برای تشکیل دولت، عدنان الزرفی را برای تشکیل کابینه عراق معرفی کرده بود.

عراق از زمان استعفای دولت عادل عبدالمهدی در دسامبر گذشته، با رکود سیاسی دست ناشی از مواجهه با جنبش مردمی آغاز شده در اول اکتبر و سپس سقوط بهای نفت خود به عنوان دومین تولید گننده نفت در اوپک دست به گریبان است که از تبعات اپیدمی کووید 19 بوده که تا این لحظه منجر به مرگ 69 نفر در عراق شده است.

حاصل این فعل و انفعالات این بود که الکاظمی از ابتدای سال 2020 به عنوان سومین گزینه برای جایگزینی عبد المهدی، پس از عذرخواهی الزرفی از این سمت و عدم امکان دستیابی به توافق در پارلمان عراق بر سر نام محمد توفیق علوی برای عهده دار شدن این سمت، تبدیل شد.

الکاظمی که اکنون 53 سال دارد، 30 روز فرصت دارد تا اعضای کابینه خود را معرفی کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید