حمله اداره سیاسی سپاه به سخنگوی وزارت بهداشت ایران به دلیل انتقادش از چین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اداره سیاسی سپاه پاسداران ایران با انتقاد شدید از سخنان کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران، در رابطه با ارائه اطلاعات و آمار نادرست از سوی کشور چین درباره ویروس کرونا، اظهارات سخنگوی وزارت بهداشت را «غیرمسئولانه» توصیف کرد.

نشریه «صبح صادق» وابسته به اداره سیاسی سپاه پاسداران انقلاب روز چهارشنبه با انتشار یاداشتی تحت عنوان: «ماجرای حاشیه‌سازی آقای سخنگو!»، در باره سخنان سخنگوی وزارت بهداشت، نوشت: «در حالی که شیوع ویروس مرگبار کرونا در جهان ادامه دارد، تاکنون هیچ‌ یک از تلاش‌ها برای ساخت و ارائه یک درمان قطعی برای ریشه‌کن کردن این ویروس به نتیجه‌ نرسیده است؛ لذا در شرایط فعلی، جامعه جهانی به این واقعیت پی برده است که مقابله با پیامدهای انسانی و اقتصادی فراگیرکرونا جز به مدد افزایش همکاری‌های بین‌المللی ممکن نخواهد بود».

این نشریه افزود: «با این حال به‌دلیل تداوم تحریم‌ها و تهدیدهای دولت آمریکا، ملت ایران همچنان از دسترسی به کمک‌ها و همکاری‌های بین‌المللی ضد کرونا محروم مانده است و جز برخی کشورهای مستقل دیگر کشورهای تحت نفوذ آمریکا تمایلی به همکاری با کشورمان برای مهار این بحران ندارند؛ البته خوشبختانه به لطف دیپلماسی منطقه‌ای کشورمان، از بدو شیوع ویروس کرونا کمک‌های فنی و تخصصی روسیه و چین در دسترس کشورمان قرارگرفته و امروز تبادلات علمی و هم‌افزایی پزشکان ایرانی و چینی پروسه مهارکرونا را در کشورمان تقویت کرده است.»

«صبح صادق» در ادامه نوشت: «اما متأسفانه، در این میان شاهد این هستیم که برخی اظهار نظرهای نسنجیده تداوم این دست همکاری‌های بین‌المللی را با چالش روبه‌رو کرده است؛ از جمله اظهارات اخیر «کیانوش جهانپور» سخنگوی وزارت بهداشت که در یک گفت‌وگوی رسانه‌ای پرحاشیه اپیدمی کرونا را تحلیل کرده و با متهم کردن دولت چین به پنهان‌کاری در نشر اطلاعات مربوط به ویروس کرونا مدعی شده است: «به نظر می‌رسد آمار‌های چین یک شوخی تلخ بود؛ زیرا بسیاری در همه جهان فکر کردند این بیماری مثل آنفولانزاست و مرگ‌ومیرکمتری دارد. همه این موارد مبتنی بر گزارش‌هایی بود که از چین گزارش می‌شد و به نظر می‌رسد چین شوخی تلخی در این زمینه با همه دنیا انجام داد. اگر در چین گفته می‌شود دوماهه یک اپیدمی مهار شده، باید بیشتردرباره آن فکر کرد.»

نشریه سپاه پاسداران با غیر کارشناسانه خواندن اظهارات سخنگوی وزارت بهداشت ایران افزود که «موجبات دل‌خوری دولت چین را فراهم کرد» و سفیر چین در پیامی توئیتری خطاب به جهانپور نوشت: «وزارت بهداشت چین هر روز کنفرانس خبری دارد. پیشنهاد می‌کنم برای نتیجه‌گیری اخبارشان را به دقت بخوانید.»

نشریه نوشت، چین و روسیه تمام دستاوردهای علمی مورد در رابطه با کرونا که مورد نیاز ایران بوده را به تهران ارائه دادند اما به گفته این نشریه سخنکوی وزارت بهداشت با اظهارات انتقادی از چین سفیر این کشور را دلخور کرده است.

نشر در جمع بندی ضمن انتقاد شدید از جهانپور اظهارات او را «حاشیه‌سازی»، «خلاف منافع ملی»، «بی‌جا» و «ادعای غیرکارشناسانه» و «تاسف برانگیز» قلمداد کرد که باعث «دل‌خوری» سفیر و دولت چین شده است.

در این یاداشت تاکید شد که باید «ضمن دلجویی فوری از چین» و «جبران این اظهارات بی‌جا»، بررسی «ابعاد پشت پرده احتمالی» این سخنان در دستور کار قرار گیرد.

نشریه اداره سیاسی سپاه ازظهارات جهانپور ابراز «تاسف» کرد و این سخنان را سبب رنجاندن سفیر چین در تهران و ناراحتی یکی از حامیان جمهوری اسلامی خواند.

در ادامه نوشت: «متأسفانه، در این میان شاهد این هستیم که برخی اظهار نظرهای نسنجیده تداوم این دست همکاری‌های بین‌المللی را با چالش روبه‌رو کرده است؛ از جمله اظهارات اخیر کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت که در یک گفت‌وگوی رسانه‌ای پرحاشیه اپیدمی کرونا را تحلیل کرد» و «دولت چین را به پنهان‌کاری متهم کرد.»

گفتنی است، کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران در یک گفت‌وگوی رسانه‌ای گفته بود: «به نظر می‌رسد آمار‌های چین یک شوخی تلخ بود؛ زیرا بسیاری در همه جهان فکر کردند این بیماری مثل آنفولانزاست و مرگ‌ومیرکمتری دارد. همه این موارد مبتنی بر گزارش‌هایی بود که از چین گزارش می‌شد و به نظر می‌رسد چین شوخی تلخی در این زمینه با همه دنیا انجام داد. اگر در چین گفته می‌شود دوماهه یک اپیدمی مهار شده، باید بیشتردرباره آن فکر کرد».

واکنش‌ها به حمله سپاه به سخنگوی بهداشت

انتقاد شدید سپاه به سخنگوی وزارت بهداشت با واکنش برخی از چهرهای سیاسی ایران از جمله محمود صادق نماینده مجلس شد او در اعتراض به واکمش سپاه در حساب توئیتری خود نوشت: «تذکر اینجانب و 16 نفر از نمایندگان به دکتر جواد ظریف در اعتراض به اظهارات غیر عزت‌مندانه‌ی سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به اظهارات خلاف شئون دیپلماتیک سفیر جمهوری خلق چین؛ انتظار این است که سفیر جمهوری خلق چین به وزارت خارجه احضار و تذکر لازم به او داده می‌شد».

صادقى همپنین نوشت: «اینکه اظهارنظر سخنگوی وزارت بهداشت درباره شوخی تلخ کشور منشأ کرونا ویروس مورد اخم سفیر آن کشور قرار گیرد و سخنگوی وزارت خارجه‌ با دست‌پاچگی‌ از آن سفیر استمالت‌جویی کند؛ نه با خط‌مشی نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی سازگار است نه با اصل عزت که از اصول سه‌گانه سیاست خارجی ما است».

همچنین حشمت الله طبرزدی دبیر کل جبهه دموکراتیک ایران که در داخل ایران و از مخالفان جمهوری اسلامی است در تویتر خود نوشت:«سخنگوی وزارت بهداشت امار کشته شده های چین را شوخی تلخ می نامد. سفیر چین رنجیده میشود و سخنگو را وادار به پوزش خواهی میکنند.دفتر سیاسی سپاه میگوید، سخنگو حرف بی جایی زده .کمونیست های حاکم بر چین چقدر خوشبخت هستند که تنها حاکمیت اسلامی و شیعی را تا این اندازه مطیع خود کرده اند!»

.

بیشترین بازدید موضوعات مهم