پس از تهدید ترامپ هند ممنوعیت صادرات «هیدروکسی کلروکین» را لغو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به دنبال تهدیدهای ترامپ مبنی بر مجازات هند در صورت ادامه ممنوعیت صادرات «هیدروکسی کلروکین» به آمریکا، دولت هند روز سه‌شنبه 7 آوریل اعلام کرد، ممنوعیت صادرات این دارو را لغو کرده است.

هند پیشتر اعلام کرده بود، صادرات هیدروکسی کلروکین داروی مالاریا که برخی دانشمندان آن را برای درمان ویروس کرونا مفید دانسته‌اند را ممنوع اعلام کرد. اما تصمیم ممنوعیت صادرات این دارو از سوی هند با واکنش دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا مواجه شد.

پس از اینکه دونالد ترامپ در سخنرانی خود در 21 مارس اعلام کرد، پزشکان و دانشمندان آمریکایی از داروی ضد مالاریای «هیدرووکسی کلروکین» برای معالجه مبتلایان به کرونا استفاده می‌کنند، هند صادرات این دارو که ترامپ آن را «هدیه آسمانی» توصیف کرده بود، ممنوع کرد.

اداره کل تجارت خارجی هند با صدور بخشنامه‌ای صادرات داروی «هیدروکسی کلروکین» و هر ماده‌ای را که در ترکیب آن استفاده می‌شود، ممنوع اعلام کرد. هند برای توجیه این تصمیم خود گفت می‌خواهد اولویت را برای کشورش که با تهدید شیوع کرونا روبرو است، داده است و برای همین صادرات را منع کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، روز شنبه 21 مارس در توئیتی اعلام کرده بود که استفاده همزمان از داروهای هیدروکسی کلروکین و آزیترومایسین (از آنتی‌بیوتیک‌های رایج) برای درمان بیماری کووید-19 موثر است. او این دارو را یک دستاورد بزرگ و برگ برنده‌ای مهم در مبارزه با ویروس کرونا اعلام کرد.

اجازه مجدد صادرات«هیدروکسی کلروکین» از سوی هند

روز سه شنبه وزارت خارجه هند اعلام کرد، دهلی‌نو صدور داروی«هیدروکسی کلروکین» را پس از یک ممنوعیت کوتاه آزاد کرد.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است که این دارو به کشورهای همسایه و کشورهایی که در مبارزه با کرونا تلفات بیشتری را از این ویروس قاتل متحمل شده‌اند، صادر می‌شود.

ترامپ هند را تهدید کرد

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا هفته گذشته اعلام کرده بود که او در گفت‌وگو تلفنی با نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند از او خواسته بود داروی «هیدروکسی کلروکین» را به آمریکا صادر کند. پس از انتشار سخنان رئیس‌جمهوری آمریکا، هند روز یکشنبه 22 مارس اعلام کرد که درخواست آمریکا را بررسی خواهد کرد. اما ترامپ در توئیتی دیگر تهدید کرد چنانچه هند به خواسته او عمل نکند، با اقدامات متقابل آمریکا مواجه خواهد شد.

در همین حال روزنامه «تایمز هند» نوشت، سیاست دهلی نو برای محدود کردن این دارو به صورت محلی نه تنها با واکنش شدید واشینگتن روبر شد بلکه مورد انتقاد سایر کشورها مانند استرالیا ، بریتانیا، فرانسه ، آلمان و برزیل قرار گرفته است.

یک مقام دولتی هند گفته است که 29 کشور دیگر در اروپا و آمریکای لاتین خواهان دریافت این دارو از هند هستند.

وزارت بهداشت هند تجویز «هیدروکسی کلروکین» 400 میلی‌گرم برای یک روز و «هیدروکسی کلروکین» 200 گرم برای دو روز به همراه مصرف 5 روزه داروی «ازیترو مایسین» 500 میلی‌گرم را برای بیماران کرونایی که حال آن‌ها بسیار وخیم است، توصیه کرده است.

این در حالی است که پزشکان همچنان در مورد عوارض و خطرات ناشی از استفاده بیش از حد از این دو دارو هشدار می‌دهند و سازمان غذا و داروی ایالات متحده نیز مجوز استفاده محدود از داروی ضد مالاریا را برای معالجه بیماران مبتلا به ویروس کرونا صادر کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم