پزشکی قانونی ایران: مرگ بیش از 700 نفر بر اثر مسمومیت با الکل در کمتر از دو ماه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن افزایش مصرف ترکیبات الکلی در ایران؛ طی ماه‌های اسفند و فروردین بیش از 700 نفر بر اثر مسمومیت با الکل جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس آمارهای سازمان پزشکی قانونی ایران از ابتدای اسفند ماه سال 1398 تا 19 فروردین ماه سال جاری 728 نفر به دلیل مسمومیت ناشی از مصرف الکل به این سازمان ارجاع شده اند،

خبرگزاری کار ایران «ایلنا» روز چهارشنبه 8 آوریل 2020، در گزارشی نوشت «مطابق بررسی‌های صورت گرفته از 471 نفر مرگ قطعی بر اثر مصرف الکل در کشور که اکثریت آن در اثر مصرف متانول بوده است، ۴۲۲ نفر مرد و ۴۹ نفر زن بودند. همچنین از میان ۲۵۷ مورد تحت بررسی، ۲۰۵ نفر مرد و ۵۲ نفر زن بوده‌اند.»

بر اساس این گزارش تنها در پنج استان خراسان شمالی و جنوبی، لرستان، کرمان و کهگیلویه و بویراحمد، مرگ بر اثر مصرف ترکیبات الکلی در دو ماهه اسفند 98 و فروردین سال جاری ثبت نشده است.

در پایان این گزارش آماده است «بیشترین تعداد ارجاعات نیز مربوط به استان تهران با 192 مورد بوده؛ همچنین سن درگذشتگان ناشی از مسمومیت با الکل در دو ماهه اخیر بین 14 تا 78 سال بوده است.»

آمار تلفات ناشی از مصرف الکل در مدت مشابه سال قبل (اسفند 97 و فروردین 98) در ایران 66 نفر بوده است.

گفتنی است شیوع ویروس کرونا در ایران و افزایش نگرانی‌ها از گسترش این بیماری، با این ذهنیت که نوشیدن الکل باعث حفظ جان آن‌ها از کرونا می‌شود؛ برخی افراد برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری به نوشیدن الکل روی آورده‌اند. اما مصرف الکل تقلبی باعث جان‌باختن تعدادی از افراد در شهرهای مختلف ایران شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم