هشدار دوم سازمان بهداشت‌جهانی؛ کرونا جائی برای اشتباه باقی نمی‌گذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان بهداشت‌جهانی، روز چهارشنبه8 آوریل، بار دیگر هشدار قبلی خود مبنی خطرات احتمالی ناشی از رفع زود‌هنگام محدودیت نقل و انتقال و سایر تدابیر اعمال شده در چندین کشور در جهان به هدف مهار کووید 19 را تکرار کرد که جان بیش از 80 هزار نفر گرفته و داس مرگ ناشی از آن همچنان در حال درو کردن جهانیان است.

سازمان بهداشت‌جهانی همچنین تأکید کرد که راه مقابله با این پاندمیک، بسیار طولانی است و جایی برای سست‌عنصری و اهمال وجود ندارد، به خصوص که این ویروس مرگبار، جایی برای خطا باقی نگذاشته است.

هانس كلوگ، رئیس دفتر اروپائی این سازمان، هشدار داد كه روند كاهش میانگین شیب فزاینده موارد ابتلاء به کرونا، به این معنا نیست كه زمان کاستن از تدابیر فاصله‌گذاری اجتماعی، فرا رسیده است.

«جهشی تازه جدید»

وی افزود که برخی کشورها شاهد افزایش سریع موارد ابتلاء یا جهشی تازه در روند آن هستند.

رئیس دفتر اروپایی سازمان بهداشت‌جهانی، همچنین خواستار بیداری و هوشیاری مداوم عمومی شد و افزود: «ما هنوز راهی طولانی در این ماراتون را در پیش داریم و پیشرفتی که تاکنون در مبارزه با ویروس بدست آوریم، بسیار شکننده است. این باور که در نزدیکی نقطه پایانی قرار داریم، خطرناک خواهد بود. این ویروس جایی برای خطا یا رضایت مندی از خود باقی نمی گذارد.»

علاوه بر این، کلوگ در یک کنفرانس ویدئویی از کپنهاگ گفت: «هرگونه آسان‌‌گیری در تدابیر مربوط به روش‌های فاصله‌گذاری فیزیکی، نیاز به مطالعه و بررسی دقیق کشورها دارد و آمادگی نظام‌های بهداشتی آن‌ها به عنوان نمونه، باید دقیقا مورد ارزیابی قرار بگیرد.»

وی در پایان این کنفرانس ویدئویی با بیان اینكه بسیاری از مردم با بهبود وضع آب و هوا، در سراسر جهان، چشم براه برپائی «جشن» هستند، تاکید کرد که اکنون زمان مناسبی برای کاستن از شدت هشدار‌های ما نیست.

این در حالی است که ویروس کرونا هنوز در حال پیشروی در بیش از 190 کشور جهان است؛ به طوریکه در آخرین سرشماری، براساس داده‌های جمع‌آوری شده از سوی خبرگزاری فرانس پرس درچهارشنبه 8 آوریل ،تا کنون 87435 نفر در جهان دراثر ابتلاء به کرونا، به کام مرگ فرو رفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید